تیم قایق رانی سفیران صلح افغانستان که در برگیرنده دختران مهاجر در جمهوری اسلامی ایران، توانستند به عنوان پدیده نوظهور مسابقات بین المللی قایقرانی سکان در تهران معرفی شوند.

علی دامجی، مربی ایرانی تیم قایقرانی دختران مهاجر افغانستان در ایران در گفتگو با آوا گفت: این تیم در دو گروه مسابقات بین المللی قایقرانی سکان در تهران با حضور تیم هایی از ایران، عراق وارمنستان شرکت کرد که در "گروه حرفه ای شرکت ها" و از میان ۳۰ تیم از بهترین تیم های ایران، توانست در آیتم ۵۰۰ و ۲۰۰ متر، مقام چهارم را به دست بیاورد.

 به گفته وی، در "گروه آزاد حرفه ای" این مسابقات نیز که در آن ۳۰ تیم شرکت داشتند، تیم سفیران صلح افغانستان در ۵۰۰ متر مقام هفتم و در ۲۰۰ متر مقام هشتم را به دست آوردند.

آقای دامجی که بر اساس موازین و ارزش های انسان دوستانه و بدون هیچ گونه امتیازی رهبری تیم دختران قایقران مهاجر افغانستانی را به عهده گرفته، خاطرنشان کرد که به دلیل این دست آورد تیم افغانستان، به عنوان پدیده این دور از مسابقات بین المللی قایق رانی سکان لقب گرفت.

وی افزود که در این دور از مسابقات بین المللی، یک تیم ۱۵ نفری از دختران مهاجر را با خود داشتند که در مدت سه ماه تمرین، توانستند فراتر از رقبایی که ۶ یا ۷ سال سابقه شرکت در مسابقات بین المللی را داشتند، قرار بگیرند و به همین دلیل پدیده این دور از مسابقات لقب گرفتند.

این مربی خاطرنشان کرد که به شرط حمایت دولت افغانستان از این تیم، تمام هدف و برنامه ریزی آن ها شرکت در مسابقات آسیایی پیش روی است.

وی در عین حال افزود که برای شرکت در این مسابقات، دختران مهاجر نامه ای را به ریاست جمهوری افغانستان نوشتند، اما در کمال ناباوری در طول مدت دو روز به این نامه پاسخ داده شود و در سه روز، کلیه هزینه های شرکت در مسابقات از طرف ریاست جمهوری افغانستان در اختیار تیم قایقرانی سفیران صلح افغانستان قرار گرفت.

این مربی قایقرانی که دارنده درجه بین المللی داوری مسابقات آب های آرام است، در مورد تشکیل این تیم گفت: "سه تا از ورزشکاران در تیم های ایرانی، دختران افغانستانی بودند، این سه نفر چون خیلی خوب کار می کردند و چون افغانستانی بودند، نمی توانستند در مسابقات شرکت کنند، این ها به من مراجعه کردند و گفتند که دوست دارند یک تیم از بچه های افغانستان تشکیل شود و در مسابقات شرکت بکنند، ما دیدیم که شرایطش را داریم و می توانیم از این تیم حمایت کنیم، در بهمن ماه ۹۵ یک دوره استعداد یابی گذاشتیم که ۴۰۰ نفر از مهاجرین شرکت کردند که در نهایت از میان ۴۰۰ نفر، یک تیم ۲۲ نفره از خانم ها و یک تیم از آقایان تشکیل دادیم. آقایان به خاطر مشغله کاری نتوانستند ادامه بدهند، ولی خانم ها ادامه دادند که از ۱۵ مرداد ۹۶ تمرین های مان را شروع کردیم و ۳۰ شهریور ۹۶ و در کمتر از سه ماه، توانستیم پدیده مسابقات بین المللی تهران لقب بگیریم".

علی دامجی که قبلا رییس هیأت قایقرانی شهرستان طربقه استان خراسان رضوی ایران بوده، خاطرنشان کرد که به دلیل استعدادیابی و تشکیل تیم افغانستان، ریاست این هیأت را از او گرفتند و به وی اجازه فعالیت ندادند، اما بعد از یک مدت اجازه این را یافت که در حد یک مربی در کنار تیم ها باشد.

وی تصریح کرد: "اتفاقات بدی که برای ما افتاد را به فال نیک گرفتیم و انرژی خود را برای تیم افغانستان گذاشتیم. امید ما این است که در آینده این تیم بتواند یک نماینده خوب از افغانستان در سطح آسیا و همچنین مسابقات جهانی باشد".

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما