حدود یک هفته تا شروع مسابقات داخل سالن آسیا مانده است. این دوره از مسابقات در ترکمنستان برگزار میشود که تیم ملی فوتسال افغانستان با تیم های ازبکستان ، چین، امارات و مالدیو هم گروه شده است.
تنها سه روز پیش بود که تیم ملی فوتبال کشورمان در اخرین بازی رفت دور گروهی راهیابی به جام ملت های 2019 آسیا با نتیجه 4 بر 1 از اردن شکست خورد تا همچنان با یک امتیاز بعد از تیم های اردن و ویتنام و مالدیو در رده آخر گروه قرار بگیرد و شانسش را برای صعود به جام ملت های 2019 آسیا از دست بدهد.

 همین امر سبب شده است تا برخی از هواداران تیم ملی با وجود اختلافاتی که بین مسولین ، مربیان و بازیکنان تیم ملی هست کاملا از این تیم نا امید شده و خواهان اخراج مربیان و همچنین برکناری رئیس فدراسیون فوتبال شوند.

هر چند در لیست تیم ملی فوتبال افغانستان به غیر از امرالدین شریفی دیگران از کشورهای اروپایی هستند و به بازیکنان داخل افغانستان و بازیکنان مهاجر در ایران هیچ توجهی صورت نمی گیرد. اما در فوتسال بر عکس است.
شاکله ی اصلی تیم ملی فوتسال افغانستان را مهاجرین مقیم ایران تشکیل می دهند که چند تن از بازیکنان داخل افغانستان نیز در کنار آنها حضور دارند. آقای عبدالرزاق ممرک سرمربی تیم ملی و تیم زیر 20 سال فوتسال افغانستان چندین بار برای انتخاب بهترین بازیکنان در تورنمنت های مهاجرین در ایران حضور پیدا کرده و حتی برای انتخاب بازیکنان تیم ملی زیر 20 سال از شورای مرکزی ورزش مهاجرین درخواست کرد تا یک تورنمنت ویژه انتخابی تیم ملی برگزار کند که بهترین بازیکن های مهاجر انتخاب شوند. ایشان همچنین در ولایت های مختلف افغانستان برای شناسایی بهترین بازیکنان زیر 20 سال سفر کردند که نتیجه اش پیروزی های سنگین و درخشش در جام ملت های زیر 20 سال آسیا برای افغانستان شد.
در حال حاضر بیش از یک ماه است که بازیکنان تیم ملی فوتسال افغانستان از شهر های مختلف ایران و افغانستان به کابل آمده اند تا خودشان را برای مسابقات داخل سالن آسیا آماده کنند.
در ترکیب تیم ملی فوتسال افغانستان 9 تن از مهاجرین ایران حضور دارند. فدراسیون فوتبال افغانستان باید به این نکته توجه کنند که در بین بیش از سه میلیون مهاجر که شاکله اصلی تیم ملی فوتسال افغانستان را تشکیل می دهند مطمئنا بهترین بازیکنان فوتبال هم قرار دارند که بر اثر محدودیت هایی که فرارویشان هست نمی توانند در لیگ های ایران بازی کنند. اما فدراسیون فوتبال کشور می تواند با برگزاری تورنمنت های انتخابی تیم ملی و استعداد یابی زمینه حضور بهترین بازیکنان را در تیم ملی و لیگ های ایران فراهم کند.قابل یاد اوری است که بازیکنانی چون امرالدین و زین الدین شریفی،انور اکبری و رضا الله یاری که جز بهترین بازیکنان داخل افغانستان در تیم ملی هستند در ایران و لیگ های مهاجرین حضور داشتند و رشد کردند.

اسامی بازیکنان تیم ملی فوتسال که در تصویر مشاهده می کنید به شرح زیر است:
از سمت راست بالا به ترتیب:
علی فیاضی _ مهدی نوروزی _جواد حیدری _سید مهدی هاشمی _محمدرضا کریمی_ اکبر کاظمی_هادی جعفری.
از راست نشسته ها:
فرزاد محمودی_محسن رضایی_ علیرضا قربانی _صلاح الدین احراری_ سلطان نمازی_ علی رضایی_علی جعفری_حسین خادمی

برنامه بازی های تیم ملی فوتسال کشور:
شنبه تاریخ 1396/6/25 اولین بازی با چین
دوشنبه تاریخ 1396/6/27 دومین بازی با مالدیو
سه شنبه تاریخ 1396/6/28 سومین بازی با ازبکستان
چهارشنبه تاریخ 1396/6/29 چهارمین بازی با امارات

ازبکستان و چین مهم ترین حریف های تیم ملی فوتسال کشور است اما از آنجایی که اولین بازی افغانستان با چین هست این بازی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و پیروزی برابر چین می تواند راه افغانستان را برای صعود از گروه هموار کند.
امیدوارم تیم ملی فوتسال کشور بر خلاف تیم ملی فوتبال که نتوانست انتظارها را برآورده سازد بهترین عملکرد را از خود نشان بدهند و برای چند روز هم که شده لبخند شادی را بر لبان مردم غم دیده افغانستان بنشانند و آنها را به آینده ی فوتسال و فوتبال کشور امیدوار نگهدارند.

نصرالله رضایی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما