در حالی که از روزهای درخشان ورزش افغانستان در دیگر رشته‌های افتخار آفرین خبری نیست، کریکت افغانستان با دریافت عضویت دایمی در شورای جهانی کریکت، اخیرا بار دیگر در صدر دست‌آوردهای ورزشی افغانستان ایستاده است.

محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان نیز در توییترش این دست‌آورد را به مردم کشورش تبریک گفت.

به گزارش سایت افغانستان ما، افغانستان در کنار ایرلند نخستین تیم‌هایی هستند که پس از ۱۷ سال و پس از عضویت بنگلادیش در سال ۲۰۰۰، اینک عضویت دایمی شورای جهانی کریکت را دریافت می‌کنند تا به این صورت این شورا از این پس دوازده عضو دایمی داشته باشد.

 شورایی که در سال ۱۸۷۷ توسط انگلستان و استرالیا ایجاد شد، جدا از ارزش معنوی این که افغانستان حالا یکی از دوازده کشور تأثیرگذار در کریکت دنیا است، دریافت بودجۀ نزدیک به ۴ میلیون دلار در سال، یکی دیگر از مواردی است که در کشور فقیری مثل افغانستان نمی‌توان به راحتی از آن گذشت.

این رقم حدود ۴ مرتبه بیشتر از بودجۀ ریاست کل تربیت بدنی و ورزش دولت افغانستان در سال جاری خورشیدی است، و سه برابر بودجه‌یی است که سالانه فدراسیون جهانی فوتبال به فدراسیون افغانستان می‌پردازد. پس تردیدی نیست که به عنوان یک عامل تأثیرگذار، مسیر پیروزی‌های درخشان کریکت افغانستان را هموارتر از پیش خواهد کرد.

البته نباید چشم پوشی کرد که بخشی از دست‌آورد امروز کریکت نتیجۀ سرمایه‌گذاری بی‌دریغ دولت افغانستان، تنها در این رشتۀ ورزشی بوده است.

از زمان تشکیل بورد کریکت افغانستان، حامد کرزی رییس جمهوری این کشور حامی مستقیم این بورد بوده است. شاهزاده مسعود؛ رئیس این بورد در زمان ریاست جمهوری آقای کرزی، مشاور ارشد رئیس‌ جمهوری بوده و چند وزیر عضویت شورای رهبری کریکت بورد را داشتند، اتفاقی که در برخورد با یک رشتۀ ورزشی در افغانستان یگانه و متفاوت بوده است.

کمترین حقوق ماهیانه یک بازیکن در تیم ملی کریکت افغانستان سه هزار دلار در یک ماه گزارش شده است، در حالی که اداره تربیت بدنی به عنوان تنها نهاد دولت در بخش ورزش، به ملی‌پوشان رشته‌های دیگر، ماهیانه کمتر از بیست دلار «عصریه» پرداخت می‌کند.

هرچند گفته می‌شود کریکت برای نخستین بار در سال ۱۱۱۸ هجری خورشیدی توسط سربازان بریتانیایی، در افغانستان بازی می‌شد اما در اصل کریکت میراث سال‌های مهاجرت شهروندان افغانستان به پاکستان است.

در دهۀ هفتاد خورشیدی که سیل مهاجران از افغانستان به کشورهای بیرونی و به‌ویژه کشورهای همسایه سرازیر شد، افغان‌ها در پاکستان با کریکت آشنا شدند.

فدراسیون کریکت برای نخستین بار در سال ۱۳۷۴ خورشیدی در افغانستان ایجاد شد. کریکت نیز مثل سایر رشته‌های ورزشی در سال‌های آغازین حکومت طالبان با محدودیت مواجه شد ولی در یک سال‌ پایانی زمامداری آنها در افغانستان (۲۰۰۰)، این رشته در میان استثناها، آزاد شد.

در دور نوین تاریخ ورزش افغانستان، تیم کریکت افغانستان در سال ۲۰۰۱ به عضویت انجمن بین‌المللی کریکت در آمد و نخستین بازی رسمی‌اش را در ۱۵ اکتبر ۲۰۰۱ در برابر پاکستان انجام داد.

حالا افغانستان در میان بهترین‌های جهان در کریکت در کنار هند به عنوان قدرت اول کریکت دنیا و انگلستان میراث‌دار و پدر این رشته در دنیا ایستاده است.

خبر پیروزی‌های کریکت در افغانستان، دور از انتظار نیست. این رشتۀ ورزشی برای بیش از یک دهه در کنار تکواندو دو قطب افتخارآفرینی برای ورزش افغانستان بوده‌اند و فقط در سال‌های اخیر بوده که فوتبال با یک قهرمانی و دو نایب قهرمانی در جنوب آسیا توانسته است خود را جز مثلث نمایندگان خوب ورزش افغانستان در بازی‌های برون‌مرزی بسازد.

کریکت افغانستان مسیر درخشانش را ادامه می‌دهد و چشم‌انداز روشنی در برابر آن قرار دارد. آن‌ها در حالی به این افتخار می‌رسند که همین چند روز پیش، راشد خان، توپ‌انداز نوجوان تیم ملی کریکت افغانستان در بازی مقابل ویست‌اندیز هفت بازیکن تیم حریف را در حالی که تنها ۱۸ دوش/امتیاز گرفته بودند، حذف کرد.

او اکنون چهارمین توپ‌انداز برتر جهان در بازی‌های یک‌روزه بین‌اللملی است.

بی بی سی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما