رئیس کمیسیون معارف در مجلس نمایندگان افغانستان گفته که نباید درباره بسته شدن مکاتب افغان- ترک درافغانستان برخورد سیاسی شود.

چند روز پیش آژانس توسعه و همکاری جهان ترک (تیکا) در افغانستان، فعالیت این مکاتب را در افغانستان دارای ماهیت "تروریستی" خواند و از کابل خواسته که این مدارس را ببندد.

کمال ناصر اصولی، نماینده مردم خوست و رئیس کمیسیون آموزش و پرورش مجلس نمایندگان افغانستان از دولت افغانستان و ترکیه خواست که با این مدارس برخورد سیاسی نشود.

او گفت که این مکاتب تاکنون توانسته که کادرهای مهمی به دولت افغانستان تحویل دهد و در ایجاد سیستم سازی در این کشور کمک می‌کند.

علی ارغون چینار، مسئول تیکا در ولایت هرات در غرب افغانستان در یک نشست خبری گفت که "این مدارس در هر عرصه‌ای که کار می‌کنند فکر آنها تروریستی است".

مسئولان مکاتب افغان-ترک تاکنون درباره این اظهارات مسئولین تیکا ابراز نظر نکرده‌اند ولی گفته که بزودی با رسانه‌ها درباره این ادعاها حرف خواهند زد.

احمد فواد حیدری، معاون مکاتب افغان-ترک در کابل گفت که شاگردان این مکاتب در سراسر افغانستان به بیش از هشت هزار نفر می‌رسند و در سال جاری صاحب حدود ۱۷۰ مدال در مسابقه‌های آموزشی بین‌المللی شده‌اند.

او گفت که این مدالها شامل ۶۲ مدال طلا، ۷۶ مدال نقره و ۳۲ مدال برنز است.

معاون افغان ترک افزود از میان ۶۶۳ دانش‌آموز این مکاتب که در کنکور سال جاری شرکت کرده بودند، بیش از ۹۹ درصد آنها به دانشگاه راه یافته‌اند.

بیشتر مکاتب افغانستان توسط فتح الله گولن، روحانی اهل ترکیه که در آمریکا زندگی می‌کند حمایت مالی می‌‎شود.

ترکیه فتح‌الله گولن را به دست داشتن در کودتای اخیر در ترکیه متهم می‌کند. فتح الله گولن سال‌هاست در تبعید خودخواسته در پنسیلوانیای آمریکا زندگی می‌کند.

وزارت معارف افغانستان از فعالیت این مدارس راضی است و اعلام کرده که سرنوشت آنها به تصمیم رئیس جمهوری افغانستان بستگی دارد.

این مدارس در شهرهای کابل، قندهار، مزارشریف، هرات و جلال آباد فعالیت دارند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما