وزارت تحصیلات عالی روز دوشنبه، هشتم اسد، ده چهره پیش‌گام کانکور۱۳۹۵‌- ۱۳۹۶ را با حضور خانواده‌های آنان در تالار این وزارت ستایش کرد.
وزارت تحصیلات عالی در این برنامه، برای هر یک از این ده چهره، ستایش‌نامه و یک‌پایه کامپیوتر لب‌تاپ توزیع کرد.
به گزارش سایت افغانستان ما، عبداللطیف روشان، سرپرست وزارت تحصیلات عالی گفت: «پیش‌گامان کانکور، پسر وزیر، معین یا قوماندان نیستند، بلکه افرادی‌اند که در شرایط دشوار، درس خوانده و موفق شده‌اند.»

آقای روشان خطاب به ده چهره پیش‌گام کانکور گفت: «حالا که به آرزو‌های خود رسیدید، وطن نیز از شما توقعاتی دارد که برایش با فکر بلند خدمت کنید، بعد از این برای خدمت به کشور هدف‌های خود را تعیین کنید، در آینده رهبر شوید، رهبرانی چون، سید جمال‌الدین که سرنوشت تمام ملت را تغییر داد.»
او تلاش این دانش‌‌آموزان را «جهاد حقیقی» دانست و گفت که آنان «در برابر نفس خود و مشکلات» ایستاده‌گی کرده، درس خوانده‌اند.
عبداللطیف روشان افزود که او برای پیش‌گامان کانکور به سفارت‌های مالیزیا، هندوستان و ترکیه درخواست بورسیه‌ی تحصیلی کرده است. به قول او، این سفارت‌خانه‌ها پذیرفته‌اند که به این ده تن، بورسیه بدهند.
سرپرست وزارت تحصیلات عالی هم‌چنان به شفافیت پروسه‌ی امتحان کانکور تأکید کرد و گفت که تیم تخنیکی نتایج کانکور، در کابل و ولایت‌ها، با وجود مشکلات، کوشش کردند که حق به حق‌‌دار برسد.
در همین حال دکتر سعادت، مشاور علمی رییس‌جمهور گفت: «با وجود تمام چالش‌ها، افغانستان دست‌آورد‌های خوبی در بخش‌های علمی، فرهنگی و اجتماعی داشته است.»
او گفت که اگر کشور‌های همسایه، چالش‌ اجتماعی افغانستان را داشته باشند، خیلی زود متلاشی می‌شوند.
در عین حال حاجی لطیف، پدر یکی از ۱۰ پیش‌گامِ کانکور گفت افتخار می‌کند که فرزندانش در آینده‌ به کشور خدمت کنند.
لطیف گفت: «من که در حال مُردن‌ام، در همین حال هم شکر می‌کنم که فرزندم به طب معالجوی کابل کامیاب شد و چند سال بعد به وطن و مردمش خدمت می‌کند، پسرم در یکی از کورس‌های خصوصی و در مکتب دولتی درس می‌خواند، تا ناوقت‌های شب درس می‌خواند، از استادان مکتب و کورس، که در آموزش فرزندم زیاد زحمت کشیدند، تشکر می‌کنم.» در عین حال اخترمحمد، دوم نمره عمومی کانکور گفت که در ناامن‌ترین ولایت کشور درس خوانده و در آینده تصمیم دارد که خدمت‌گزار مردمش شود. اخترمحمد گفت: «غزنی یک ولایت ناامن است، در مسیر راه از دست طالبان اذیت می‌شویم، طالبان در این ولایت دختران را به درس‌خواندن نمی‌مانند، ما با کم‌ترین امکانات درس خواندیم و حالا خوشحالم که در جمع ۱۰ پیشگام کانکور سال۱۳۹۵ – ۱۳۹۶ استم.»
او گروه‌های جنگ‌جو را «نیرنگ‌کار» دانست و گفت که با ناامنی، می‌خواهد دانش‌آموزان و دانشجویان دست از تعلیم و تحصیل بردارند.
در حمله‌ی تانکربمب در چهارراهی زنبق شهر کابل، اخترمحمد پسر کاکایش را از دست داده است. او می‌گوید که خانواده‌اش به همین خاطر نمی‌خواستند به کابل بیاید و درس بخواند. اما او گفت که خانواده‌اش را به بسیار سختی راضی کرده تا به کابل بیاید و تحصیلاتش را ادامه بدهد. اخترمحمد می‌گوید با وجود جنگ و ناامنی در کشور، ناامید نشده و خانواده‌اش را قناعت داده که بیاید در کابل برای داشتن آینده روشن درس بخواند. در عین حال مرسل اکبرزاد، یکی دیگر از ده چهره پیش‌گام کانکور از شفافیت در امتحان کانکور اظهار رضایت کرد و گفت که به بیرون از کشور مهاجرت نمی‌کند، بل به وطن و مردمش خدمت می‌کند.

منبع: هشت صبح

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما