5

نخستین دور کمپین ترویج فرهنگ مطالعه به همت انجمن «دانش‌آموزان افغانستان» با حضور مقامات دولتی، فرهنگیان و دانشجویان در کابل آغاز شد.«میاگل وثیق» رئیس امور سیاسی با بیان اینکه رهبریت دولت وحدت ملی متعهد به پیشرفت و ترقی جوانان است، گفت: افغانستان اکنون با چالش‌های متعددی روبه‌رو است و یگانه راه برُون‌رفت از این چالش‌ها، مطالعه و علم‌پروری است. وثیق افزود: جنگ امروز، جنگ فکری است و جوانان باید با کمک مطالعه، تلاش کنند تا افغانستان را از لیست ترور و وابستگی نجات دهند.

وی با تأکید بر اینکه برای رُشد جوانان باید زمینه‌سازی شود تصریح کرد: در گذشته‌ها جوانان به عنوان یک ابزار استفاده می‌شد، اما اکنون فرصت برای آنها مهیا شده تا برای پیشرفت و ترقی خود و افغانستان تلاش کنند.

رئیس امور سیاسی اداره امور اظهار داشت: اکنون فرهنگ مطالعه در افغانستان اندک است و چندان جایگاهی ندارد، اما جوانان باید تلاش برای ترویج این فرهنگ با ارزش کنند.

وثیق از جوانان و دانشجویان خواست از طریق مطالعه و باور به اندیشه‌های خود، کشور را از وابستگی نجات دهند.

در همین حال «محمدنسیم اشرف‌زی» رئیس انجمن دانش‌آموزان افغانستان با بیان اینکه کیفیت آموزش و پرورش اکنون نیز چالش‌زا است ابراز داشت: با توجه به دستاور‌های 14 سال گذشته، اکنون نیز نظام آموزش و پرورش دچار مشکل بوده و دانشجویان نمی‌توانند به نظام درست آموزشی دسترسی پیدا کنند.

اشرف‌زی، مطالعه را نیاز جامعه دانست و تصریح کرد: انجمن دانش‌آموزان افغانستان در تلاش است تا فرهنگ مطالعه را در سراسر افغانستان ترویج دهد.

وی افزود: این انجمن در آینده‌ نزدیک با برپایی نمایشگاه‌ها و برنامه‌های فرهنگی، در مرکز و ولایات، فواید مطالعه را به نمایش خواهد گذاشت.

رئیس انجمن دانش‌آموزان در پایان سخنان خود از تمام مردم افغانستان، به‌ویژه جوانان خواست تا برای نهادینه‌سازی فرهنگ مطالعه اقدامات عملی در نظر بگیرند.

منبع:خبرگزاری فارس

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما