3

«بسم الله خرمی» دبیر جشنواره سفره مشترک ایران و افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس در رابطه با دستاوردهای جشنواره سفره مشترک ایران و افغانستان که با حضور محمد محقق معاون ریاست اجرایی دولت افغانستان در کرمان برگزار شد، گفت: این جشنواره با استقبال با شکوه دانشجویان افغانستانی و ایرانی همراه بود و باعث خرسندی محقق و هیأت همراه ایشان شد. وی تصریح کرد: در این سفر تصمیمات خوبی برای مهاجران افغانستانی مقیم ایران گرفته و خبرهای خوبی را برای دانشجویان در رابطه با وضعیت بورسیه‌ها به همراه داشت به طوری که از هر 10دانشجو که از طریق کنکور سراسری وارد دانشگاه کرمان می‌شود 5 دانشجو بورسیه شود.

خرمی خاطرنشان کرد: ملاقات معاون ریاست اجرایی دولت افغانستان با مهاجرین افغانستانی باعث تلطیف شرایط و وضعیت برای مهاجرین شد چرا که آنها از این پس با شوق و انگیزه بیشتر به زندگی خود سروسامان خواهند داد ضمن اینکه آقای محقق بعد از 20 سال به کرمان آمدند و باعث ایجاد شور و نشاط بین دانشجویان و به ویژه مهاجرین شدند.

دستاوردهای ملاقات محقق با دانشجویان و مهاجرین

دبیر جشنواره سفره مشترک ایران و افغانستان از بازدید معاون ریاست اجرایی افغانستان از کمپ مهاجرین رفسنجان خبر داد و خاطرنشان کرد: وی در آنجا برای مهاجرین افغانستانی سخنرانی کردند و برگزاری ضیافت‌ها و دیدارهای مردمی بین مهاجرین از دیگر برنامه‌های محقق در این کمپ بود.

وی گفت: معاون رئیس اجرایی افغانستان در کمپ رفسنجان در جریان اوضاع و شرایط مهاجرین قرار گرفتند ضمن اینکه رسیدگی به مشکلات مهاجرین در سال جاری از دستاوردهای حضور معاون ریاست اجرایی افغانستان در کرمان بود.

خرمی در رابطه با ایجاد سند جامعی توسط معاون ریاست اجرایی افغانستان، اظهار داشت: در این سند مذاکراتی در رابطه با  مشکلات مهاجرین انجام شد.

وی افزود: در این سند جامع در رابطه با اعطای گواهینامه رانندگی به مهاجرین و اینکه اتباعی که دارای کارت آمایش هستند می‌توانند در هنگام مراجعه به افغانستان بدون مشکل به ایران بازگردند و تمام این مشکلات در سند جامع قید شده است.

جشنواره آتی سفره مشترک ایران و افغانستان در کابل

وی در رابطه با برنامه‌های آتی جشنواره سفره ایران و افغانستان، گفت: امید است که سومین جشنواره سفره ایران و افغانستان در کابل با حضور سایر کشورهای فارسی زبان از جمله تاجیکستان و قرقیزستان برگزار شود، بر اساس مذاکرات مقدماتی انجام شده مقرر شد که در هفته اول فروردین ماه سال آینده شاهد برگزاری جشنواره سفره مشترک ایران و افغانستان در کابل باشیم.

دبیر جشنواره سفره مشترک ایران با اشاره به دیدارهای محقق در سفر به کرمان گفت: در این سفر وی با «عبدالصمد حاج جباری» مدیر کل دانشجویان غیر ایرانی ملاقات کرده و در مورد بورسیه و نحوه تخصیص آن قول‌های را گرفتند تا در سریع ترین زمان ممکن این اتفاق رخ دهد همچنین در مورد مشکل دانشجویان برای اخذ ویزا و سفر به تهران برای دریافت آن مذاکراتی صورت گرفت. همچنین محقق دیداری را با استاندار و نماینده ولی فقیه در استان کرمان داشتند و در مورد مشکلات مهاجرین افغانستان در کرمان با آنها مذاکراتی را انجام داد.

نقش جشنواره سفره مشترک ایران و افغانستان در وحدت 2 ملت

وی در رابطه با ایجاد وحدت بین ملت از طریق این جشنواره گفت: در نمایشگاه دانشجویی که برگزار شد دانشجویان ایرانی با علاقه از این نمایشگاه بازدید به عمل آوردند و اذعان داشتند که با برپایی سفره هفت سین و نوع لباس و رسم و رسوم‌ها مشترکات بین 2 کشور دارد، خرمی با تاکید بر اینکه جشنواره سفره مشترک گام موثری در وحدت بین 2 ملت ایران و افغانستان است گفت: در برپایی این جشنواره 61 نفر از دانشجویان ایرانی و افغانستانی حضور داشتند که با تعامل و ارتباط بسیار خوبی برگزار شد.

وی خاطرنشان کرد: از مقامات ایران و افغانستان می‌خواهم که برگزاری جشنواره سفره مشترک را به عنوان یک اتفاق‌ خوب جدی گرفته و بدانند که این امر می‌تواند برای همدلی و هم زبانی 2 ملت موثر باشد، اگر به قشر دانشجو اهمیت داده شود قطعا در آینده 2 کشور به ویژه برای افغانستان تأثیرگذار است.

دبیر جشنواره سفره مشترک اظهار داشت: دانشجویان افغانستانی بعد از تحصیل در ایران می‌تواند سفیران ایران در افغانستان و مدافع منافع ایران در افغانستان باشند و فرهنگ ایران را ترویج کرده و باعث نزدیکی و دوستی و برادری بین 2 ملت شوند و آینده سیاسی خوبی را برای 2 ملت ایران و افغانستان همراه آورده و موجبات وحدت 2 ملت را فراهم کنند.

منبع:خبرگزاری فارس

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما