556 «امین فیصل» روز شنبه در مصاحبه با ایرنا در کابل افزود که ایران ۵۰۰ بورس تحصیلی به دانشجویان افغان اختصاص داده است که ۱۰ درصد این بورسیه‌ها به مهاجران افغان ساکن ایران تعلق خواهد گرفت و آنان در داخل ایران به روند بورسیه‌ها خواهند پیوست.
وی افزود که هیاتی از وزارت آموزش عالی ایران تا یک ماه آینده به کابل سفر می‌کند و پس از ورود این هیئت آزمون دانشجویان بورسیه با حضور هیئت ایرانی برگزار خواهد شد و سپس هماهنگی‌های لازم برای اعزام دانشجویانی که به حد نصاب قبولی دست یافته باشند، صورت خواهد گرفت.
فیصل با اشاره به اشتراکات دینی، فرهنگی و زبانی افغانستان و ایران تصریح کرد که همکاری دانشگاه‌های طرفین تنها در اعطای بورسیه‌ها خلاصه نمی‌شود وتهران دربخش تربیت کادر مؤلفان کتاب‌های درسی و نشر کتاب‌های دانشگاهی هم با وزارت تحصیلات عالی همکاری دارد.
وی افزود که ایران با ایجاد مرکز نشر و چاپ کتاب در دانشگاه کابل، به این دانشگاه و سایر دانشگاه‌های افغانستان کمک می‌کند و در بخش ترجمه و مقالات علمی، تدوین کتاب‌های علمی کمک قابل ملاحظه‌ای داشته و هر سال استادان دانشگاه‌های افغانستان به ایران دعوت شده و استادان ایرانی نیز به کابل سفر می‌کنند و آخرین یافته‌های علمی در رشته‌های گوناگون را با یکدیگر مبادله می‌کنند.
سخنگوی وزارت تحصیلات عالی گفت که اخیراً دانشگاه فردوسی مشهد یک دستگاه تولید برق از ساخته‌های دانشجویان این دانشگاه را به این وزارتخانه هدیه داد که این اقدام برای ما بسیار اهمیت دارد. زیرا می‌تواند برای ما یک الگو قرار گیرد و آن را به دانشجویان نشان بدهیم تا آنان نیز در همین مسیر قرار گیرند.
وی گفت که در سالهای اخیر متقاضیان دختر و پسر ورود به دانشگاه‌ها در این کشور افزایش یافته و این وزارت خانه برای جذب به دنبال ساخت دانشگاه‌های جدید در برخی از استان‌هایی است که تاکنون از داشتن دانشگاه و یا مؤسسه‌های آموزش عالی دولتی و خصوصی محروم بوده‌اند.
وی گفت که امسال ۲۲۰ هزار نفر متقاضی آزمون ورودی دانشگاه‌ها بودند و وزارت تحصیلات عالی ۵۸ هزار و ۳۱۰ نفر دانشجو را در دانشگاه‌های دولتی و ۶۰ هزار و ۴۵۰ دانشجو را در مؤسسه‌های آموزش نیمه دولتی در سطح کاردانی جذب خواهد کرد و حدود ۴۵ هزار نفر دیگر نیز در دانشگاه‌های خصوصی افغانستان جذب خواهند شد.
وی گفت که وزارت تحصیلات عالی در کنار ارایه طرح ساخت دانشگاه‌های جدید، به ارزش‌های کیفی اعتقاد دارد و جذب استادان باتجربه و توانمند، به روز کردن واحدهای درسی و اهمیت دادن به اعتبار و رده دانشگاه‌های کشور در سطح جهان را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است.
امین فیصل گفت که دانشگاه‌های افغانستان استاد در سطح دکترا کم دارد، اما حدود ۶۰ درصد استادان کشور در سطح کارشناسی ارشد هستند و این آمار درمقایسه با چند سال قبل که بیش از ۸۰ درصد آنان در سطح کارشناسی بودند، یک موفقیت به حساب می‌آید.
سخنگوی وزارت تحصیلات عالی افزود که تجربه ما در دانشگاه‌ها به نوعی جدید و محدود به ۱۳ سال گذشته است. تاریخ دانش در افغانستان با گسست و انقطاع مواجه شده است. افغانستان در گذشته در حوزه آموزش عالی از غنای فراوانی برخوردار بوده و در دانشگاه کابل دردهه ۴۰ و۵۰ تا دهه ۷۰ دانشجویان خارجی جذب می‌کرده و دانشجویان بسیاری از کشورها به این دانشگاه بورسیه می‌شدند و استادان آن به زبان‌های انگلیسی یا عربی تدریس می‌کردند.
وی گفت که جنگ و ناامنی، دانش را در افغانستان با انقطاع مواجه کرده، اما از دهه هشتاد بار دیگر فرصت‌های مناسبی برای رشد و پیشرفت آموزش عالی این کشور فراهم شده و هزاران دانشجو در داخل و خارج از کشور سرگرم تحصیلات عالی هستند و به اعتقاد ما نسلی که آینده افغانستان را رقم خواهد زد، از راه رسیده است و ما به این نسل امیدوار هستیم.

منبع: شفقنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما