182

یونسکو  پیش‌بینی می‌کند که ساخت این مرکز دست‌کم 18 ماه طول بکشد و اگر همه کارها بر اساس برنامه پیش برود، مرکز فرهنگی بامیان تا پایان سال 1396 خورشیدی تکمیل خواهد شد.یونسکو سال گذشته در یک رقابت بین‌المللی، طرح پیشنهادی یک تیم معماری آرژانتینی را از میان بیش از یک هزار و 70 طرح ارائه شده برای ساخت مرکز فرهنگی بامیان برگزید. هزینه 2 و نیم میلیون دلاری انجام این پروژه، از سوی دولت کره جنوبی تامین می‌شود.

«کارلوس نهول» طراح آرژانتینی مرکز فرهنگی بامیان، می‌گوید:ما می‌خواستیم طرحی بیافرینیم که بازتاب‌دهنده تاریخ و فرهنگ محلی بامیان باشد. مکانی آرام برای گرد آمدن مردم به منظور توسعه فرهنگ و هنر.

ظاهر ساده این ساختمان، همانند یک قاب عکس، نماهای پیرامون، از جمله جای خالی پیکره‌های بودا را در بر می گیرد؛ مشخصه‌ای که هدف طراحان را برای تمرکز بر روی کارکرد ساختمان و رابطه آن با محیط اطراف را به نمایش می‌گذارد.

فضای بیرونی مرکز، به اندازه فضای داخلی برای طراحانش اهمیت دارد؛ فضایی که قرار است به صورت یک پارک در دسترس مردم باشد. طراحان بر این باورند که افغان‌ها به فضاهای خارجی، مانند حیاط، پارک و باغ علاقه دارند و برای همین تلاش کرده‌اند این مشخصه را در طراحی‌شان درنظر بگیرند.

بی‌بی‌سی نوشت: برای ساخت این طرح قرار است از مصالح محلی استفاده شود.

منبع:خبرگزاری فارس

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما