179

شماری از علمای غرب کابل روز چهارشنبه در همایشی تحت عنوان «نشست مهم علمای غرب کابل پیرامون تهدیدات مفاسد اجتماعی» از گسترش فساد اخلاقی و قلیان‌خانه‌ها در غرب کابل ابراز نگرانی کرده و از مردم، نیرو‌های امنیتی و علما خواستار جلوگیری از ترویج فحشا شدند.

فساد در تقابل با آموزه‌های دینی

«طاهر خلیلی» سخنگوی شورای نمایندگان ناحیه 13 کابل با بیان اینکه مردم افغانستان همیشه با فساد دست‌ و پنجه نرم کرده‌اند، گفت: برای نابودی فساد و ریشه کن کردن آن باید تمام مردم با همکاری نیرو‌های امنیتی دست به دست هم داده و در برابر این پدیده زشت مقابله کنند.

خلیلی با تأکید بر اینکه شعار را باید در عمل پیاده کرد، افزود: برای مبارزه با فساد باید عملاً دست به کار شد، زیرا وضعیت کنونی و موجودیت فساد، در تقابل با آموزه‌های دین اسلام است.

وی اظهار داشت: شماری از بزرگان غرب کابل از مراکز فساد حمایت کرده و می‌گویند که مزاحم این مراکز نشوید.

سخنگوی شورای نمایندگان ناحیه 13 تصریح کرد: گسترش فساد در افغانستان سبب شده تا امنیت خانواده‌ها متزلزل شده و از هم بپاشند.

طاهر خلیلی گفت: علما، وکلا، نیرو‌های امنیتی و مردم باید دست‌به‌دست هم داده و در برابر فساد اجتماعی مبارزه کنند، زیرا فساد در جامعه افغانستان توهین به دین اسلام است.

وی خانواده‌ها را مقصر اصلی فساد اجتماعی عنوان کرد و ابراز داشت: خانواده‌ها عامل اصلی گسترش فساد اخلاقی است، زیرا کم‌توجهی آنها سبب شده تا فرزندان آنها به فساد آغشته شوند.

خلیلی با تأکید بر بسته شدن مراکز فساد و قلیان‌خانه‌ها، از نیرو‌های امنیتی خواست تا هر چه سریع‌تر مراکز فساد و قلیان‌خانه‌ها را ببندند.

دولت، ملت و خارجی‌ها عاملان ناامنی هستند

در همین حال «عباس حسن‌زاده» نماینده شورای علمای شیعه افغانستان، عوامل ناامنی را در 3 بخش تقسیم کرد و گفت: عامل گسترش فساد و ناامنی ریشه در مسائل دولتی، اجتماعی و دخالت کشور‌های بیگانه دارد.

وی دولت افغانستان را نسبت به ناامنی‌های موجود در کشور کم‌توجه خواند و افزود: دولت باید با مردم رابطه مستحکم داشته باشد در غیر آن فساد و ناامنی گسترش می‌یابد.

حسن‌زاده با اشاره به جهاد مردم افغانستان تصریح کرد: مردم افغانستان در برابر اشغالگران ایستادگی کرده و آنها را از کشور خود بیرون کردند، ضمن اینکه اکنون نیز باید در برابر انحرافات و فساد ایستادگی کرده و آن را از جامعه خود نابود کنند.

کمیسیون مبارزه با فساد ایجاد شود

وی خطاب به نیرو‌های امنیتی و علمای افغانستانی گفت: برای مبارزه و نابودی فساد باید یک کمیسیون متشکل از علما و نیرو‌های امنیتی تشکیل شود.

نماینده شورای علمای شیعه افغانستان حضور زنان را در این کمیسیون حتمی دانست و ابراز داشت: زنان به عنوان نیمی از پیکر جامعه، باید در این کمیسیون حضور یافته و سهم خود را در امر مبارزه با فساد ادا کنند.

حسن زاده گفت: شورای علمای شیعه افغانستان از این حرکت حمایت جدی خود را اعلام می‌کند و در امر مبارزه با فساد همراه ملت افغانستان خواهد بود.

خانواده‌ها و نبود اطلاعات دینی عامل ترویج فساد

«اسدالله یوسفی» سخنگوی شورای علمای غرب کابل در این همایش، گفت: باید پیش از پیش از جلوی تهدیداتی که در آینده به باور‌های بنیادین مردم  آسیب می‌رسانند را گرفت.

یوسفی عامل گسترش فساد را پایین بودن سطح آگاهی دینی و کم‌توجهی خانواده‌ها عنوان کرد و گفت: اگر در برابر فساد مبارزه جدی نشود به زودی این پدیده کوچک به بزرگترین پدیده تبدیل خواهد شد.

وی با نگرانی از وجود قلیان‌خانه‌ها افزود: پسران و دختران بدون محرمیت، در قلیا‌ن خانه‌ها وقت گذرانی می‌کنند.

یوسفی از نیرو‌های امنیتی خواست تا قلیان‌خانه‌ها را ببندند چرا که در غیر اینصورت، این معضل به یک چالش بزرگ اجتماعی تبدیل خواهد شد.

مفسدان آزاد می‌شوند

یوسفی با بیان اینکه مردم افغانستان مسلمان هستند و برای حفظ دین و ناموس خود جان داده‌اند تصریح کرد: ملت بزرگ افغانستان بی‌دینی و بداخلاقی را در جامعه نمی‌پذیرند و باید دولت پیش از اینکه مردم اقدام کند، مراکز فساد را از بین ببرد.

سخنگوی شورای علمای غرب کابل از عملکرد واسطه‌گرایان ابراز نارضایتی کرد و گفت: زمانیکه یک مفسد دستگیر می‌شود، بر اساس واسطه و زد و بندی که دارد دوباره آزاد می‌شود که این خود عامل افزایش فساد در جامعه است.

وی در پایان از مقامات و افرادی که از مراکز فساد حمایت می‌کنند خواست تا از حمایت این مراکز دست بردارند در غیر آنصورت، این فساد دامن‌گیر خانواده‌های خود آنها نیز خواهد شد.

در همین حال آمر حوزه سیزدهم نیز حمایت خود را از این روند اعلام کرد و گفت که تا حد توان برای مبارزه با فساد با مردم همکاری خواهد کرد.

 

منبع:خبرگزاری فارس

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما