دوکتور صادق فطرت
(به زندگانی من کس نکرد یاد مرا ز بعد مرگ مرا زنده یاد میخوانند)
بزرگداشت از هنرمند در زندگی او

در سومین بخش از این رشته برنامه ، هنرمند ان ، منتقدان هنر موسیقی و علاقه مندان دوکتور صادق فطرت ناشناس هنر مند سرشناس و پر آوازه افغان ، به کار ، آثارو جایگاه او در گستره موسیقی افغانستان نگاه میکنند.

دوکتور صادق فطرت در سال 1935 میلادی در شهر قندهار به دنیا آمد در خُرد سالی به هند رفت و تا صنف هفتم در جامعه ملیّه دهلی درس خواند.داکتر ذاکر حسین ریس جمهور سابق هند استاد زبان اردو و فارسی وی بود .

دکتور فطرت سپس تحصیلات خود را در لیسۀ حبیبیه و لیسۀ تجارت ادامه داد و پس از آن در دانشکدۀ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه کابل به تحصیلات عالی پرداخت واز رشتۀ اقتصاد این دانشکده فارغ التحصیل شد.

دوکتورفطرت پس از مدتی کار به عنوان مدیر نشرات خارجی رادیو افغانستان برای ادامۀ تحصیلات عالی در رشتۀ ادبیات و زبان روسی به اتحاد شوروی رفت وپس از اخذ درجۀ ماستری به درجۀ دوکتورا در رشتۀ ادبیات پشتو نایل شد. دوکتور فطرت در آغاز « بیباک » سپس « پرواز » وسر انجام در سال 1954تخلص « ناشناس» را برای خود انتخاب کرد.

ناشناس در مجموع در حدود 600 آهنگ به زبانهای دری ، پشتو و اردو خوانده است . اولین آهنگ که او حدود پنج دهه پیش اجرا کرد آهنگ معروف ( تور استرگی خماری) بود.

دوکتور فطرت اکنون در لندن زندگی میکند و مشغول نوشتن کتابی است زیر عنوان ( نیم قرن با ترانه های ناشناس )


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما