وحید طلعت را در ایران خیلی‌ها با محمدعلی بهمنی، شاعرغزلسرا، مقایسه می‌کنند. طلعت غزلسرای جوانی است که از همه شاعران امروز به بهمنی نزدیک‌تر است. عین روانی زبان، سادگی عاشقانه و تغزل روایی مدرن نزدیک به زبان گفتار، وجوهی که محمدعلی بهمنی را ممتاز، متفاوت و محبوب ساخت. شاعر نیمایی که غزلسرا شد و بعد مراد همۀ کسانی که غزل گفتن تازه را دوست داشتند. بعد ازین بود که خیلی‌ها افتخار می‌کردند "بهمنی‌وارترین شاعر دنیا باشند". وحید طلعت نسبتی دیگری نیز با بهمنی دارد. آنچه که هر دو را در مطبوعات شهره ساخت، پرداختن‌شان به افغانستان بود. بهمنی سال‌ها پیش شعری گفته بود. 

احسان امان

احسان امان هنرمند نامدار موسیقی افغانستان است که در میان علاقه مندان هنرش از شهرت خاصی برخوردار است احسان امان در شهر لشکر گاه در استان هلمند افغانستان به دنیا آمده است احسان امان از آوان کودکی به موسیقی علاقه مند بوده است او در آوان کودکی نواختن آکوردئون را آموخته بود او از زمان دانش آموزی خود در پی آن بودکه یک

الیاس علوی شاعر و هنرمندافغان است. او در روستای "برغص"، ولسوالی "خدیر" در ولایت "دایکندی" به دنیا آمد. به دلیل جنگهای داخلی در شش‌سالگی از افغانستان به ایران مهاجرت کرد و سالها در شهر "مشهد" زندگی کرد. در سال 1384 به افغانستان بازگشت و مدتی را در کابل به سر برد. وی در حال حاضر ساکن استرالیا است. علوی در رشته "هنرهای زیبا" در سال 1394 از دانشگاه "جنوب استرالیا" در مقطع ماستری (فوق لیسانس) فارغ التحصیل شد.

جاوید شریف
جاوید شریف از خوانندگان هنر موسیقی افغانستان است. او در سن پنج سالگی به هنر موسیقی روی آورده است. له گفتهٔ جاوید شریف دائی‌ او حبیب شریف هنرمند سابقه‌دار افغانستان او را در راه هنر موسیقی تشویق کرده‌است و نخستین گام موسیقی را همراه با دائی خود برداشته‌است.

سید رضا محمدی، از شاعران برجسته شعر امروز و یکی از منتقدان نامور حوزه ی ادبی افغانستان است. او که از سالیان دور به سرودن شعر آغازیده است، مدت هاست که به نقد ادبی نیز می پردازد و در هر دو بخش، مورد توجه قرار دارد.

رضامحمدی در سال 1358 خورشیدی در شهر غزنی متولد و در مشهد و یزد بزرگ شد . خودش اندرباب ریشه خانواده اش می گوید: «خانواده ما اصلا به همان اندازه که در غزني بوده اند در هرات و مزار شريف هم بوده اند و زمين دارند...جد بزرگ ما مير سيد علي همداني است که از همدان آمده بوده و در کشمير زندگي و در تاجيکستان وفات کرده و همان جا هم قبرش است.»

دوکتور صادق فطرت
(به زندگانی من کس نکرد یاد مرا ز بعد مرگ مرا زنده یاد میخوانند)
بزرگداشت از هنرمند در زندگی او

در سومین بخش از این رشته برنامه ، هنرمند ان ، منتقدان هنر موسیقی و علاقه مندان دوکتور صادق فطرت ناشناس هنر مند سرشناس و پر آوازه افغان ، به کار ، آثارو جایگاه او در گستره موسیقی افغانستان نگاه میکنند.

قادر اشپاری

قادر اشپاری هنرمند پرآوازه ومشهور موسیقی افغانستان است آهنگ های او در بیان مردم افغنستان گل کرده است .قادر اشپاری در کابل افغانستان به دنیا آمد. در سن 5 سالگی او علاقه و توانایی یادگیری و نواختن آلات موسیقی مختلف راداشت. پس از ترک افغانستان در سال های اولیه ، او و خانواده اش به آلمان نقل مکان کردند و در حالی که بعدها به ایالات متحده امریکا رفتند. او در پایان آموزش و پرورش مدرسه (مکتب )اش در لاس وگاس مدرک علوم کامپیوتر خود را در ایالت کالیفرنیا آمریکا گرفت. پس از 3 سال کار

استاد اولمیر

يادی از سراينده " دا افغانستان دی"

آزاده مردی که دوران زندگی اش را وقف هنر کرد و سیما نامیی را که با پویایی تمام به موسیقی پشتو روح تازه ای بخشید و بر مبنای معیاری موسیقی کلاسیک، موسیقی ملی و محلی پشتو را انکشاف داد و در شبا روز ترین دورۀ حیات دست کم پنجاه سال، ضرر و آزاری به کسی نرساند و همه او را دوست و احترام داشتند.

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما