پاسپورت(گذرنامه)سند رسمی دولتی است که طبق احکام قانون از طرف نهادهای با صلاحیت در داخل و در خارج از کـشور توسـط نمایندگی های سـیاسی و قونسلی به منظور مسافرت اتباع به خارج صادر می گردد.

درخواست پاسپورت:

پاسپورت برای مهاجرین افغان در ایران در عوض ارائه مدرک اقامتی قانونی و معتبر(کارت آمایش) صادر می گردد. چنانچه شخصی به هر علت کارت آمایش معتبر نداشته باشد، جهت صدور پاسپورت ارائه تذکره(شناسنامه) افغانی ممهور

به مهر وزارت امور خارجه ج.ا. افغانستان در کابل یانمایندگی های آن در سایر ولایات حتمی است.

اسناد و مدارک لازم جهت صدور پاسپورت:

۱-حضور شخص متقاضی.

۲-ارائه اصل و کاپی اسناد هویتی معتبر.

۳-سه قطعه عکس ۳*۴ رنگی جدید.

۴-تکمیل فورمه ها(فورمه صدور پاسپورت و استشهادیه).

تذکر: دقت متقاضی در تکمیل نمودن صحیح فورمه ها و درج کامل اطلاعات سبب کاهش وقت و تسریع در روند صدور پاسپورت و نیز جلوگیری از اشتباهات و عواقب بعدی می گردد. سفارت در قبال درج اطلاعات نادرست از سوی متقاضی مسئولیت نمی پذیرد.

۵-حضور دو نفر شاهد با اهلیت و دارای پاسپورت اقامت دار همراه با اصل و کاپی مدارک و نیز یک قطعه عکس رنگی جدید از هر نفر.

نکته: چنانچه متقاضی در ایران به دنیا آمده باشد، ارائه یک کاپی از برگه گواهی ولادت یا کارت واکسن دال بر تأیید ولادت شخص در ایران لازم پنداشته می شود.

مدت اعتبار پاسپورت از یک تا پنج سال در نظر گرفته شده و تعرفه آن به این شرح می باشد:

یک ساله ۲۰ یورو

دو ساله ۳۷ یورو

سه ساله ۵۴ یورو

چهار ساله ۷۱ یورو

پنج ساله ۸۸ یورو

صدور گواهی، یادداشت و سایر خدمات قونسلی: (۸) یورو.

تمديد

تعداد کثیری از دارندگان گذرنامه های  طرح ساماندهی با توجه به تمدید اقامت اتباعی که در  این طرح شرکت کرده بودند توسط دولت محترم جمهوری اسلامی ایران، در روزهای اخیر به سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران مراجعه می نمایند.

پاسخگویی به مراجعین محترم در شرایط عادی هم به دلیل کمبود جا و پرسونل به سختی انجام میشد و در شرایط کنونی که تعداد مراجعین به چند هزار نفر در روز، جز با همکاری خود مراجعین محترم این مهم امکان پذیر نمی باشد.

با این حال سفارت به منظور تسهیل در این مورد، به تشکیل کارگروهای تخصصی و برنامه ریزی جامع اقدام نموده است.

افزایش تعداد کارمندان بخش قونسلی، اضافه کردن ساعات اداری، تبدیل مبلغ تمدید از یورو به ریال، امکان پرداخت در کلیه شعب بانک ملی و صادرات، حذف فورم های معمول از جمله اموری می باشد که تاکنون انجام گرفته است.

رایزنیهای با مقامات محترم جمهوری اسلامی ایران انجام گرفته تا در زمینه اعزام هیات به استانهایی که افغانها در آن بیشتر هستند(مانند اصفهان، شیراز و ...) و انتقال بخشی از امور مراجعین تهران به اردوگاه های اطراف برای سهل الوصول تر شدن دسترسی مردم برای تمدید گذرنامه های شان، هماهنگی لازم صورت گرفته که انشالله به زودی وارد فاز عملیاتی خواهد شد.

به هر حال سفارت افغانستان از مردم عزیز و مراجعین محترم درخواست دارد با حفظ نظم و آرامش خود با کارمندان و خدمتگزاران خود همکاری نمایند همچنین با ارایه مدارک لازم و مرتب شده به سرعت  انجام امور بیفزایند تا انشالله همه در یک مدت زمان منطقی و مناسب بتوانند پاسپورتهای خود را تمدید نمایند .

نکته:

1. لطفا هموطنان عزیز ساکن استان های اصفهان، قم، فارس(شیراز)، البرز، قزوین، مرکزی و بوشهر برای تمدید پاسپورتهایشان به سفارت در تهران مراجعه نفرمایند، هیات های قونسلی از سفارت جهت تمدید پاسپورت از اول(حوت) اسفند ماه در این استانها مستقر خواهند شد. 

2. برای ارایه خدمات به هموطنان عزیز ساکن استان های یزد وکرمان هیات های قونسلی از سر قنسولگری  زاهدان در این استانها مستقر خواهند شد.

3. هموطنان عزیز ساکن استانهای خراسان رضوی، خراسان شمال، خراسان جنوبی وگلستان به سر قنسولگری در مشهد مراجعه نمایند.

4. سفارت پنجشنبه ها و جمعه ها به دلیل انجام امور ثبت دفتری اسناد، از پذیرش مراجعین معذور می باشد.

 

مدارک مورد نیاز جهت تمدید پاسپورت:

ا. اصل پاسپورت

2.کپی  فقط صفحات عکسدار پاسپورت

3. دو قطعه عکس فقط دارنده پاسپورت(سرپرست خانوار)

4. تکمیل فورم امضاء شده متصدی مربوطه هر غرفه

5. واریز مبلغ یکصد وچهل و هفت هزار تومان به شماره حساب0108475063002 بانک ملی، قابل واریز در همه شعب به نام سفارت افغانستان و یا واریز مبلغ فوق به شماره حساب0102029999002 بانک صادرات به نام سفارت افغانستان

اقامت شاملين طرح ساماندهي

 بعد از تلاشها و رایزنیها گسترده سفارت و وزارت عودت و مهاجرین جمهوری اسلامی افغانستان در ارتباط با تمدید مدت اقامت اتباع افغانستان که شامل طرح ساماندهی هستند و به دنبال سفر هیئت عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران به کابل به ریاست محترم جناب آقای عبدالهی، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور، مسئولین اداره اتباع و مهاجرین جمهوری اسلامی ایران موافقت خود را با تمدید اقامت این گروه از مهاجرین اعلام نمودند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، جناب دکتر عزیز کاظمی مدیر کل محترم امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور در نشست مطبوعاتی طرح تمدید روادید اتباع افغان به خبرنگاران حاضر در جلسه گفت:در حال حاضر840 هزار تبعه افغانی پناهنده در ایران داریم به علاوه450 هزارنفر  که دارای پاسپورت هستند و به صورت قانونی در کشور حضور دارند .

وی افزود: افراد مجاز به 2 دسته تقسیم می شوند که در 2 قالب خانوار و مجردین را تشکیل می دهند .

بر طبق قانون ج.ا.ا تا تاریخ 15/6/92 گروه خانواری، اقامتشان در ایران تمام شده و باید پناهندگان به کشورشان باز می گشتند، اما با مذاکرات مسئولین ذیربط و بنا به دستور مقام عالی وزارت فرصت دوباره ای به این اتباع داده شد .

وی در ادامه گفت:168 دفتر کفالت وجود دارد که اتباع افغانی می توانند با مراجعه به این دفاتر کارهای اداری خود را انجام دهند.

وی افزود:سامانه ای در این خصوص تهیه شده که باید به این سایت به آدرس http://www.samandehi-nobat.ir مراجعه کرده و نوبت بگیرند تا به دفاتر کفالت معرفی شوند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما