معرفی اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان
آخرین روزهای سال 1371 (1992 م) بود که نخستین ایده‌ها برای شکل‌گیری یک تشکل دانشجویی مهاجرین افغانستانی در کشور ایران بوجود آمدند. در آن زمان 6 نفر از دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد دور هم جمع شدند و در مورد مسائل عمومی دانشجویان مهاجر و لزوم ایجاد ارتباط و همکاری با یکدیگر به گفتگو پرداختند. اهداف اولیه برای تشکیل اتحادیه بیشتر پیگیری مسائل صنفی و دانشجویی بود و بعدها با گسترش فعالیت‌ها و پتانسیل‌های موجود اتحادیه، اهداف اتحادیه نیز گسترش یافت. در تاریخ 16 اسفند همان سال نخستین فراخوان عمومی اعلام شد تا این مسئله با تعداد بیشتری از دانشجویان پیگیری شود و قرار شد تا شورایی با عنوان "شورای تصمیم‌گیری" مشکلات و مسائل موجود را پیگیری نمایند. در اولین جلسه رای‌گیری افراد زیر به عنوان شورای تصمیم‌گیری دانشجویان افغانستانی مقیم مشهد انتخاب شدند:
1) حسن رضایی ، علوم اجتماعی     2) غلام‌سخی کهرمی ، زمین‌شناسی   3) علی‌اکبر فیاض ، علوم اجتماعی    4)سیدحسین ظهوری ، زراعت           5) احمدفرید نظریان ، الهیات

این شورا تا تاریخ 2 مهر ماه سال 72 به فعالیت خود ادامه داد و در این تاریخ اولین دوره انتخابات شورای مرکزی برگزار شد که در نتیجه آن 13 نفر به شورای مرکزی راه یافتند.قانون انتخابات در همان روز به تصویب عمومی رسیده و پس از آن انتخابات انجام گرفته بود که بر اساس آن از دانشگاه‌های ملی 6 نفر، از دانشگاه علوم اسلامی رضوی 4 نفر و از دانش‌سرای تربیت‌معلم 3 نفر می‌بایست به عنوان نماینده انتخاب می‌شدند. در اولین دور انتخابات که با حضور 34 تن از دانشجویان انجام گرفت، افراد زیر به عنوان اولین شورای مرکزی اتحادیه انتخاب شدند و قرار شد تا این شورا به مدت 6 ماه بعد از تاریخ تصویب به کار خود ادامه دهد:
آقای علی‌اکبر فیاض، آقای حسین رضایی، آقای حمزۀ واعظی، آقای غلام‌سخی کهرمی، آقای احمدفرید نظریان، آقای محمدعلی علامه، آقای افضلی، آقای قدسی، آقای سیدعلی فهیمی، آقای غلام‌حیدر علامه، آقای حسین‌داد احمدی، آقای خاوری، آقای اسماعیل ابراهیمی.
در سال‌های آتی رسم بر این شد که انتخابات در اواخر سال برگزار شود و شورای مرکزی منتخب برای مدت یک‌سال مدیریت تمام برنامه‌های اتحادیه را در دست گیرد.با گذشت سال‌ها به تدریج بر تعداد دانشجویان و اعضای اتحادیه افزوده شد و حجم برنامه‌ها و فعالیت‌های اتحادیه نیز گسترش یافت. بین سالهای 75 و 76 بود که اساس‌نامه فعلی اتحادیه به تصویب مجمع عمومی محترم آن زمان رسید و تاکنون به قوت خویش باقی‌ست.
همزمان با گسترش فعالیت‌ها و برنامه‌ها، کمیسیون‌های جدیدی نیز در اتحادیه بوجود می‌آمدند و فعالیت خود را آغاز می‌کردند. برای مثال کمیسیون‌هایی مانند کمیسیون سیاسی و کمیسیون سایت در دوره‌های بعد بوجود آمدند. اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان در سال جاری(1392- ش) در بیست‌ویکمین سال فعالیت خود بوده و در طول این سال‌ها فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته و همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.
از مهمترین دغدغه‌های مسئولین اتحادیه در طول این سال‌ها مسائلی همچون تهیه مکان برای دفتر اتحادیه و تهیه بودجه برای برنامه‌ها و فعالیت‌های آن بوده است. گاهی مشکلات پیش‌روی دانشجویان این تشکل آنقدر جدی شدهکه در طول این بیست‌ویک سال دو بار انتخابات برگزار نشد و شورای مرکزی هم به تبع تشکیل نیافت.اما به هر تقدید دانشجویان این مجموعه توانستند در سال‌های بعد مشکلات را از پیش‌رو بردارند و دوباره به فعالیت‌های خود قوی‌تر از گذشته ادامه دهند.
اتحاديه اسلامي دانشگاهيان افغانستان از لحاظسازمانی یک نهاد دانشجویی، مستقل، غیرانتفاعی و با مدیریت شورایی  می‌باشد. مدیریت برنامه‌ها و فعالیت‌های اتحادیه به عهده شورای محترم مرکزی اتحادیه و دانشجویان فعال این مجموعه می‌باشد. شورای مرکزی اتحادیه در ابتدای هر سال طی برگزاری انتخابات بین دانشجویان علاقه‌مند به فعالیت در شورا انتخاب می‌شود. تمامی دانشجویان بعد از به عضویت درآمدن در اتحادیه، می‌توانند در انتخابات شورای مرکزی شرکت کنند.اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان بر مبنای اساس‌نامه خودکه توسط مجمع عمومی محترم آن به تصویب رسیده است، دارای کادر سازمانی مشخص، اهداف تعیین شده و سیاست‌های کاری خود می‌باشد. در مقدمه این اساس‌نامه می‌خوایم:
 " اتحاديه اسلامي دانشگاهيان افغانستان به حرکتي مي‌انديشد که آغازگردگرگونيافکار راکد کهنه و غيرمنطقي در جامعه افغانستان است. لذا اين تشکل دانشگاهي در جهت تقويت و تحکيم نهادهاي علمي، فرهنگي گام برداشته وضمن خودباوري، تمام تلاش خود را صرف رشد اجتماعي و فرهنگي جامعه مي‌نمايد."
بعد از انتخاب شدن اعضای اصلی شورای مرکزی، در اولین جلسه شورا اعضا برای احراز سمت‌هایی که وجود دارند کاندید شده و با برگزاری انتخابات داخلی بین اعضای شورا، مسئولین سمت‌های مختلف مشخص می‌شوند. اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان در حال حاضردارای 8 کمیسیون بوده و هر کدام از کمیسیون‌ها نیز به نوبه خود دارای بخش‌های مختلفی بوده و وظایف مشخصد دارند که در ادامه تمام آنها را مشاهده می‌فرمایید.
1)کمیسیون آموزش
کمیسیون آموزش مسئول برگزاری دوره‌ها،  سمینارها و کلاس‌های آموزشی اتحادیه می‌باشد. این بخش در طول فعالیت خود دوره‌های آموزشی متنوعی برای جامعه مهاجر، دانش‌آموزان و دانشجویان برگزار کرده است. هدف این کمیسیون آموزش مهارت‌های لازم و کاربردی برای دانش‌آموزان و دانشجویان می‌باشد. مهمترین دوره‌های آموزشی که توسط این کمیسیون برگزار شده‌اند به شرح زیر می‌باشد:
•زبان انگليسي در سطح مختلف مبتدی تا پیشرفته، آموزش زبان پشتو
•کامپيوتر در زمینه‌های برنامه‌نویسی، گرافیک و مهارتICDL
•داروشناسي، کمک‌هاي اوليه، مامايي، امزاض‌شناسی
•حسابداري، خبرنگاري، بازاریابی، آمادگی کنکور، تقویتی دروس پایه
2)کمیسیون علمی تخصصی
تمامی فعالیت‌های علمی و پژوهشی توسط کمیسیون علمی تخصصی مدیریت می‌شود. فعالیت‌های این کمیسیون بیشتر در قالب برگزاری کارگروه‌های علمی در رشته‌های مختلف دانشگاهی، برگزاری سمینارها و همایش‌های علمی و همچنین نشست‌های علمی با اساتید دانشگاهی بوده است. تقریباً تمامی برنامه‌های این کمیسیون ویژه دانشجویان می‌باشد. مهم‌ترین فعالیت‌های کمیسیون علمی تخصصی به شرح زیر می‌باشد:
•برگزاري نشست‌های علمی با اساتید و روسای دانشگاه‌ها
•برگزاري سمينار علمي و پژوهشی در موضوعات مختلف
•برگزاري کارگروههاي فني و تخصصي در رشته هاي مختلف دانشگاهي
•برگزاری سمینارهای مشاوره‌ای برای آزمون‌های بین‌المللی زبان شامل تافل و آیلتس
•نشریه‌های علمی وایجاد بانک اطلاعات علمی اتحادیه
برگزاری کارگروه‌های علمی در رشته‌های مختلف دانشگاهی را می‌توان با اهمیت‌ترین فعالیت کمیسیون علمی تخصصی دانست. در حال حاضر در این کمیسیون 10 کارگروه علمی در حال فعالیت می‌باشند. جلسات کارگروه‌ها به صورت هفته‌ای و در روزهای جمعه تشکیل می‌شود.
3)کمیسیون روابط عمومی
بخش روابط عمومی یکی از مهمترین بخش‌های اداری و ارتباطی در هر اداره و سازمانی می‌باشد. همان‍طور که از نام آن بر می‌آید، این بخش متولی امور ارتباطی بین یک سازمان و مخاطبان و اعضای آن میباشد. کمیسیون روابط عمومی اتحادیه نیز به منظور ایجاد ارتباط قوی بین دانشجویان و اعضای شورا، اطلاع‌رسانی برنامه‌ها و فعالیتهای اتحادیه، ایجاد ارتباط موثر و مفید با سایر ارگانها و سازمان‌ها دولتی و غیر دولتی و ‌‌‌‌همچنین موسسات فرهنگی، هنری و آموزشی هموطنان مهاجر بوجود آمده است.
کمیسیون روابط عمومی اتحادیه از طریق سایت اتحادیه، صفحه فیس‌بوک اتحادیه،سامانه پیام کوتاه و برد روابط عمومی در دفتر مرکزی اتحادیه،به وظیفه اطلاع‌رسانی خود جامه عمل می‌پوشاند. علاوه بر اینها، این کمیسیون مسئول برنامه طرح دیدار نیز می‌باشد که طی این برنامه، جلسات توجیهی برای دانشجویانی که جهت گرفتن روادید تحصیلی عازم اففانستان هستند برگزار شده و مراحل اداری کار و همچنین جزئیات سفر توضیح داده می‌شود.
4)کمیسیون سایت
سایت اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان و همچنین صفحه فیس‌بوک اتحادیه به عنوان پل ارتباطی و رسانه اطلاع‌رسانی بین اعضای شورای مرکزی و مدیران کارگروهها با اعضای محترم مجمع عمومی و سایر علاقه‌مندان به فعالیت‌های اتحادیه می‌باشد. سایت اتحادیه دارای بخش‌های متنوعی مانندکارگروه‌ها، مقالات، تالار گفتگو، بخش عضویت، تبلیغات، وبلاگ‌های دانشجویان، سایت‌های آموزشی و بخش دانلود می‌باشد.
شما نیز با پیوستن به سایت اتحادیه می‌توانید از تازه‌ترین اخبار دانشجویی و فعالیت‌های اتحادیه مطلع شوید و همچنین در صورت تمایل در غنی‌تر کردنمطالب علمی، آموزشی و فرهنگی سایت سهیم شوید. کمیسیون سایت مشتاقانه تمامی اعضای محترم را دعوت به گذاردن مطلب، مقاله، خبر و سایر موضوعات مرتبط علمی و دانشجویی در سایت و صفحه فیس‌بوک می‌کند.آدرس سایت اتحادیه و صفحه اتحادیه در فیس بوک را در زیر مشاهده می‌نمایید. منتظر حضور مجازیتان هستیم !
www.eda.com
www.facebook.com/groups/eda.af/
5)کمیسیون فرهنگی
واژه فرهنگ از دو جزء فرو هنگ تشکيل شده است. فربه معنى نيروى معنوي، شکوه، عظمت، جلال، و درخشندگى است. علاوه بر اينفرپيشوند است که در اين صورت به‌جاى معنى جلو، بالا و پيش مى‌نشيند. در کلمه فرهنگ فردر معنى پيشوند به کار برده شده است. هنگبه معنى کشيدن، سنگيني، وزن، گروه و وقار مى‌باشد. معنى ترکيبى اين دو واژه بيرون کشيدن و بالا کشيدن است که منظور از آن بيرون کشيدن مجموع دانستنى‌ها و نيروها و استعدادهاى نهفتهافراد يک ملت براى پر بار کردن پديده‌ها و خلاقيت‌هاى ناشناخته آدمى است. بنابراين کشور يا جامعه‌اى که مى‌تواند اين نيروها و استعدادهاى نهفته را شناسائى کرده و پربار سازد و به‌کار ببرد، داراى فرهنگى غنى و سازنده بوده و به مفهوم خلاقيت فرهنگى که به‌زعم ويل ‌دورانت تمدن ناميده مى‌شود، رسیده است.
کمیسیون فرهنگی اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان به عنوان متولی امور فرهنگی در بین دانشجویان این مجموعه، اهدافی همچوناعتلای سطح فرهنگی دانشجویان، افزایش سطح آگاهی و بینش نسبت به رویدادها و مناسبات فرهنگی، برگزاری سلسله نشستها و گفتمانهای فرهنگی. برپایی جشنها، مراسمها و بزرگداشت آیین‌های فرهنگی افغانستان.ارتباط و همکاری با نهادهای فرهنگی و هنری مهاجرین و ارگانهای دولتی همچون سفارت و کنسولگری دارد. در زیر بعضی از برنامه‌ها و فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی را مشاهده می‌نمایید:
•برگزاري چهار بار جشن فارغ التحصيلي براي دانشجويان
•برگزاري همايش بزرگداشت مولانا
•برپايي ميزگرد "جامعه مهاجر و تحول فرهنگي"
•برگزاري سمينار "افغانستان، بازسازي و مسائل فرهنگي"
•نشست‌های فرهنگي با رايزن فرهنگي سفارت افغانستان در ايران
•برگزاري جلسات نمايش و نقد فيلم با حضور منتقدين سينما
•برگزاري اردوهاي علمي و تفريحي
•بزگداشت مراسم های مختلف مذهبی


6)کمیسیون ثبت اسناد
با توجه به اهمیت و ارزش بالایی که اسناد یک سازمان یا اداره برای آن دارد، بخشی از نیروی آن صرف نگهداری و طبقه‌بندی اطلاعات و اسناد می‌گردد. اسناد می‌توانند به صورت مکتوب و یا مجازی باشند. منظور از اسناد مکتوب تمامی نامه‌ها، گزارش‌ها، نشریه‌ها، بیانیه‌ها، مقالات، تبلیغات، دعوت‌نامه‌ها، لوح‌های تقدیرو غیره می‌باشد.اسناد مجازی نیز شامل مواردی مانند ایمیل‌ها، عکس‌ها، فیلم‌ها، کلیپ‌ها، خبرنامه‌های اینترنتی و غیره می‌با‌شد.
اسناد اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستاناز همان‌ سال اولیعنی 1371، در قالب‌های مختلفی که در بالا ذکر شدبایگانی و مرتب شده و در حال حاضر حجم زیادی را به خود اختصاص داده‌اند.کمیسیون ثبت‌اسنادعهده‌دار مدیریت، حفظ و حراست از تمامی این اسناد می‌باشد.
7)کمیسیون سیاسی
کمیسیون سیاسی اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان مسئول تمامی فعالیت‌ها، برنامه‌ها، نظرات و مواضع سیاسی اتحادیه می‌باشد. از اهداف مهم این کمیسیوندر کنار افزایش آگاهی‌ها و اطلاعات سیاسی دانشجویان در مورد مسائل افغانستان و سایر رویداد‌های سیاسی جهان، بالا بردن قدرت تحلیلو درک سیاسی دانشجویان در مورد مسائل سیاسی می‌باشد و این اهداف را از طریق همایش‌ها و میزگردهای سیاسی، دیدار با مقامات و نمایندگان سیاسی کشور پیگیری می‌نماید.موارد زیر قسمتی از فعالیت‌هایی می‌باشد که این کمیسیون در کارنامه خود دارد و طی سال‌های گذشته در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی مختلف برگزار شده‌اند:
•همنوايي با کودکان مظلوم افغانستان در روز جهاني کودک
•برگزاري همايش "افغانستان و تحولات اخير"
•برگزاري سمينار سياسي "افغانستان و تحولات منطقه"
•انتشار بيانيه در مورد قانون اساسي افغانستان
•برگزاري همايش "افغانستان، انتخابات . چالشهاي پيش رو"
•برگزاري همايش "مشق دموکراسي"
•برگزاری میزگرد سیاسی تحلیلی 8 ثور
•همایش "افغانستان 11 سال پس از 11 سپتامبر"
•دیدارهای دانشجویی با مقامات و شخصیت‌های سیاسی همچون نمایندگان پارلمان
8)کمیسیون مالی
کمیسیون مالی اتحادیه مسئولیتی مانند بخش حساب‌داری سازمان‌ها عهده دارد، بدین معنی که تمام امور مالی اتحادیه مانند درآمدهای مربوط به کمیسیون‌ها و هزینه‌های جاری اتحادیه همچون آب، برق و گاز به عهده این کمیسیون می‌باشد. این کمیسیون علاوه بر درآمد‌های حاصل از کمیسیون‌ها، برای تامین بودجه برنامه‌های اتحادیه با نهادها، موسسات و اشخاصی کهاز برنامه‌های اتحادیه پشتیبانی کرده وتوانایی همکاری و همیاری مالی با اتحادیه را داشته باشند وارد رایزنی می‌شود.

جایگاه و نقش شما در اتحادیه
به عنوان عضوی محترم از مجموعه دانشجویی اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان، باارزش‌ترینو مهمترین محور اتحادیه محسوب می‌شوید،چرا که اکثر برنامه‌ها و فعالیت‌های اتحادیهدر راستای خدمت‌رسانی به شما دانشجوی عزیز می‌باشد.بعد از عضویت در اتحادیه، شماره همراه شما به سامانه اطلاع‌رسانی اتحادیه افزوده شده و برنامه‌های اتحادیه به اطلاعتان خواهد رسید. همچنین می‌توانید از طریق سایت اتحادیه و صفحه فیس‌بوک اتحادیه از سایر برنامه‌ها و فعالیت‌های جانبی اتحادیه مطلع گشته و در آنها شرکت نمایید.حضور شما در برنامه‌ها و فعالیت‌های اتحادیه نشان دهنده‌ی ارج‌گذاری شما به زحمات و تلاش‌های دوستانتان در مجموعه اتحادیه می‌باشد.
شما می‌توانید در تمامی کارگروه‌های اتحادیه با توجه به موضوع و علاقه‌ای که دارید شرکت نموده و از آنها استفاده نمایید. همچنین می‌توانید در کنار سایر اعضای کارگروه‌ها و در صورت تمایل خودتان، ارائه مطلب قبول کرده و برای دوستانتان در کارگروه سمینار ارائه دهید.اگر برنامه، طرح و ایده‌ی جالبی نیز برای کارگروه‌ داشته باشید، می‌توانید آن را با مدیر یا معاون کارگروه در میان گذاشته و عملی نمایید.
علاوه بر کارگروه‌ها، شما می‌توانید با توجه به علاقه‌مندی و میل خودتان فعالیت و همکاری خود را در کمیسیون‌هاو سایر بخش‌های اتحادیه شروع نمایید. همانطور که توضیح داده شد اتحادیه دارای 8 کمیسیون بوده که در بخش‌های مختلف مشغول به فعالیت می‌باشند.در صورتی که در زمینه خاصی ایده و طرح جالبی دارید می‌توانید آن را با اعضای شورای مرکزی و اعضای کمیسیون مربوطه در میان گذاشته و از این طریق به برنامه‌های خود جامه عمل پوشانیده و در ارائه خدمات به دانشجویان و مخاطبان اتحادیه با سایر اعضای شورا همکاری نزدیک داشته باشید.
شما همچنیننقش مهمی در ترکیب اعضای شورای مرکزی دارید، زیرا رای شما در انتخابات شورای مرکزی که در پایان هر سال برگزار می‌شودارتباط مستقیم با انتخاب اعضای جدید دارد. انتخابات اعضای شورای مرکزی اتحادیه تاثیربسزایی بر روند فعالیت‌ها وبرنامه‌های اتحادیه داشته و این مطلب را می‌توان از کارنامه شوراهای گذشته به خوبی متوجه شد. انتخاب افراد با صلاحیت، شایسته، مسئولیت‌پذیر، با تجربه، کاردان، دلسوز، فعال و خوش‌فکر به عهده شماست، پس در انتخاب افراد دقت نمایید.

یک پیشنهاد...
حال که با اهداف، ساختار و فعالیت‌های اتحادیه آشنا شدید، شاید شما هم دوست داشته باشید که در فعالیت‌ها و برنامه‌های اتحادیه حضور فعال‌تری داشته و در کنار سایر دانشجویان خدمات مفیدی برای محصلین و مهاجرین ارائه نمایید.پیشنهاد ما به شما نیزدقیقاً همین موضوع می‌باشد. تجربه‌هایی که از فعالیت در اتحادیه نصیب شما می‌شود، بستگی به میزان علاقه و سهم‌گیری شما در مسئولیت‌ها و برنامه‌های اتحادیهدارد.منظور از فعالیت صرفاً شرکت در برنامه‌ها به عنوان مخاطب نیست، بلکه منظور شرکت نمودن در جلساتاتحادیه، همفکری و نظردهی در مورد برنامه‌ها و در نهایتاجرا و عملی کردن برنامه‌ها و قبول بخشی از وظایف و کارها برای پیشبرد برنامه‌های کارگروه‌ها، کمیسیون‌ها و سایر بخش‌های اتحادیه می‌باشد.
فعالیت در اتحادیه قطعاً می‌تواند تجربه‌های زیادی برای شما داشته باشد.فضای اتحادیه همیشه بر روی ایده‌ها و برنامه‌های جدید باز بوده و دانشجویان و اعضای آن دائما در اندیشه برنامه‌ها، طرح‌ها و فعالیت‌های جدیدتر، بهتر و مفیدتر برای مخاطبان خود هستند. همچنین در مورد اجرا و چگونگی عملی ساختن برنامه‌ها، روش‌های جالب، کم‌هزینه، سریع،کار‌آمد و موثر مطلوب می‌باشند. چنین اموری باعث تفکر خلاقانه و ایده‌پردازی شما برای ارائه طرح‌‌های جالب و مبتکرانه و یا ارائه روش‌های مناسب‌تر برای برنامه‌ها می‌شود.
نهاد دانشجویی اتحادیه از لحاظ اداری مانندیک سازمان بوده و اهداف، فعالیت‌ها و وظایف مشخص می‌باشند. بخش‌های مختلف اتحادیه دارای آیین‌نامه و ضوابط خاص خود بوده و فعالیت‌ها بر اساس اصول کاری تعریف شده پیش می‌روند. با حضور و فعالیت در اتحادیه می‌توانید تجربه‌های مفیدیاز فعالیت در یک محیط سازمانی، مدیریت سازمانی و رفتارهای سازمانی کسب نمایید. تقریباً تمامی برنامه‌های اتحادیه به صورت گروهی و جمعی برنامه‌ریزی، مدیریت و اجرا می‌شوند. فعالیت در چنین گروه‌هایی می‌تواند تجربه‌های خوبی از نحوه مدیریت و مهارت انجام  کار گروهی برای شما داشته باشد.همچنین آشنایی با افکار و دیدگاه‌های گوناگون، تقویت روابط اجتماعی، همکاری با سایر نهادها و موسسات و افزایشتوان‌مندی‌های فردیشمادر زمینه‌های مختلف، از دیگر مزایای فعالیت در اتحادیه هستند.
کارگروه‌ها وکمیسیون‌ها: برای شروع فعالیت در اتحادیه می‌توانید با مسئولین شورای مرکزی، مسئولین کمیسیون‌ها، مدیران کارگروه‌ها و یا اعضای فعال اتحادیه تماس برقرار کرده و اعلام همکاری نمایید. فعالیت، همفکری و همکاری شما قطعاً با توجه به میل و علاقه‌های شما خواهد بود.با شرکت در جلسات کارگروه یا کمیسیون مورد علاقه‌تان و حضور فعال‌ در برنامه‌ها و فعالیت‌ها، به تدریج با نحوه تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی، مدیریت و اجرایی شدن برنامه‌ها آشنا می‌شوید. در این جلسات با نظرات سایر دوستان و دانشجویان آشنا شده و شما نیز در روند انتخاب برنامه‌ها و تصمیم‌گیری در مورد آنها، با سایر اعضا همراه و همفکر می‌شوید.
حضور فعال شما در جلسات و برنامه‌هاتجربیات شما را قطعاً افزایش دادهو تغییر نگرش شما در بعضی از زمینه‌ها را در بر دارد. به هر حال با افزایش تجربیات شما در مورد اجرایی کردنو مدیریت برنامه‌ها و همچنین آشنایی دقیق‌تر و کامل‌تر با منابع اتحادیه و پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های دانشجویی آن، می‌توانیدپیش‌قدم و شروع کننده برنامه‌ها و خدماتجالب‌تر و مفیدتری برای مخاطبان اتحادیه باشید. ابتکار عمل، ایده‌های زیبا و افکار خلاقانه در دستان شماست و اتحادیه مکانی است که می‌توانید همزمان تجربه‌های زیادی کسب نموده و در عین حال تجربه‌های مفید خود را به سایر دانشجویان و دوستانتان در این مجموعه منتقل نمایید.
عضویت در شورای مرکزی:شاید مشتاق باشید که در انتخابات سال آینده شورای مرکزی اتحادیه شرکت نموده، عضو شورای مرکزی شده و برنامه‌ها و ایده‌هایتان را با جدیت بیشتر و در سطح بزرگتر و با مدیریت و نظارت کامل شخص خودتان پیش بگیرید.عضویت در شورای مرکزینیز تجربه‌های با ارزش و زیادی در زمینه‌های مختلف برای شما خواهد داشت. با عضویت در شورای مرکزی مدیریت و مسئولیت یک‌ساله تمامی برنامه‌ها و فعالیت‌های اتحادیه به عهده شما و سایر دوستانتان در شورای مرکزی خواهد بود. به عنوان یکی از اعضای شورای  مرکزی و یا مسئول یکی از کمیسیون‌های اتحادیه، فعالیت‌ و نوع تفکر شما می‌تواند زمینه سازبرنامه‌ها و خدمات زیادی در فضای اتحادیه باشد.
عضویت در شورای مرکزی و فعالیت به عنوان نماینده دانشجویان، قطعاً نیاز به تجربه‌هایزیادیدارد. علاوه بر تجربه، عضویت در شورای مرکزی اتحادیه بیشتر از هر چیزی به مسئولیت‌پذیری، وظیفه‌شناسی، تعهد کاری، دلسوزی، حوصله و سعه‌صدرشما نیاز دارد تا در نهایت به عنوان مسئولین شورای مرکزی بتوانید خدمات ارزنده و شایسته‌ای برای دانشجویان و دانش‌آموزان ارائه نمایید. پس چه بهتر که اگر چنین تصمیم خوبی دارید، حداقل چندین ماه به طور جدی در اتحادیه فعالیت داشته و با مدیران کارگروه‌ها، مسئولین کمیسیون‌ها و سایر اعضای شورا همکاری و همفکری داشته باشید تا به طور عملی با فعالیت‌های اتحادیه آشنا شده و نقاط قوت و ضعف آنها را شناسایی کرده و تجربه‌های لازم را کسب نموده باشید. در این صورت زمانیکه عضو شورای مرکزی هستید قطعاً می‌توانید برنامه‌ها و اهداف مشخص و قابل اجرایی داشته و فردمفید و موثری برای اتحادیه باشید.
 با تشکر.رضااحسانی
مسئول کمیسیون روابط عمومی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما