33

مردم 2 کشور ایران و افغانستان روز به روز شاهد گسترش روابط نیک و حسنه بین 2 دولت و ملت هستند و همین روابط توانسته‌ تا دوستی‌ها و یک دلی را در بین آنان نهادینه کند. این 2 ملت سال‌هاست در کنار هم زندگی مسالمت‌آمیزی دارند و حتی در شرایط بسیار دشوار به کمک یکدیگر شتافتند.

مشترکات فراوان دینی، تاریخی، فرهنگی، زبانی و .... این 2 کشور را به هم نزدیکتر کرده‌ است.

مسئولان کشورهای ایران و افغانستان همواره تاکید کرده‌اند که این 2 ملت برادر نمی‌توانند بدون هم زندگی آرامی داشته باشند و باید به دلیل همین وابستگی‌ها در پی تحکیم دوستی و افزایش مراودات باشند.

ولایت «هرات» در غرب افغانستان بیشتر از هر جای دیگر شاهد برگزاری مراسم‌های ویژه و مشترک به دلیل تقویت همکاری‌های فرهنگی، علمی، پزشکی و اقتصادی بوده و می‌باشد.

بازرگانان 2 کشور بیشتر از هر زمان دیگر اکنون به فکر تعمیق این روابط و گسترش فعالیت‌های اقتصادی هستند و به همین دلیل برگزاری نمایشگاه‌های تولیدات داخلی در هر 2 کشور بخشی از فعالیت‌های مثبت است.

امروز «هرات» شاهد گشایش دهمین نمایشگاه تخصصی تولیدات کالاهای ایرانی بود که به نام «خانه مدرن ایران» برگزار شده‌ است.

در این نمایشگاه توان تولیدی و صنعتی جمهوری اسلامی ایران با نمایش لوازم مدرن منزل به مدت 4 روز در معرض نمایش بازدیدکنندگان قرار خواهد داشت.

در مراسم گشایش این نمایشگاه «محمود افخمی رشیدی» سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات طی اظهاراتی این اقدام را برای توسعه بازرگانی و تحکیم هر چه بیشتر روابط اقتصادی مهم و ارزشمند دانست و گفت: نمایشگاه‌ها می‌توانند در ایجاد صلح، ثبات، سرمایه گذاری، اشتغال، کارآفرینی و جلوگیری از فرار سرمایه کمک شایانی کند.

افخمی رشیدی با بیان اینکه نمایشگاه‌های بین‌المللی پل ارتباطی بین بازرگانان، کارشناسان، صنعتگران، محققان و پژوهشگران کشورها است، افزود: این نمایشگاه‌ها موقعیت بسیار مناسبی را برای شناخت رقابت و خرید و فروش محصولات، فراهم می‌کند.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات خاطرنشان کرد: روابط اقتصادی ایران و افغانستان بیشتر در محور فعالیت‌های تجاری و بازرگانی مورد توجه قرار گرفته اما به گفته مقام‌های 2 کشور همچنان فرصت‌های فراوانی وجود دارد که باید شناسایی، مشکلات و موانع موجود از میان برداشته شود تا فرصت‌های تجاری و اقتصادی 2 جانبه مورد استفاده قرار گیرد.

وی به صحبت‌های مقام معظم رهبری ایران در ملاقات با «محمد اشرف غنی» رییس جمهور افغانستان در تهران اشاره کرد و افزود: از جمله ظرفیت‌های جمهوری اسلامی افغانستان دارا بودن 2 ثروت بزرگ (منابع انسانی و منابع طبیعی) می‌باشد که با مدیریت این منابع می‌توان از این توانایی‌ها استفاده کرد.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران بر اساس تعالیم دینی و اسلامی با همه کشورها به خصوص کشور همسایه افغانستان مبنا را بر توسعه روابط تجاری، صنعتی و اقتصادی داشته و همکاری‌های سیاسی و چند جانبه را بصورت جدی ادامه خواهد داد.

افخمی رشیدی با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه باید فرصت مذاکره مستقیم بین تولید کنندگان ایرانی و بازرگانان افغانستانی را به بهترین وجه فراهم آورد، افزود: حذف واسطه‌ها به دلیل تسهیل درآمد صادرات فیمایبن گروه‌های صنعتی و تولیدی فعال ایرانی و تجار افغانستانی مد نظر قرار گرفته و برای آن برنامه ریزی شود.

وی از رفت‌و‌آمد هیئت‌های 2 طرف در طول سال حمایت کرد و آن را  زمینه تولید و پرورش ابتکارات 2 جانبه دانست.

افخمی رشیدی گفت: نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در هرات آمادگی لازم را دارد تا به دلیل ارتقای سطح روابط تجاری بین 2 کشور از هیچ تلاشی دریغ نکرده و در امر ارائه خدمات کنسولی برای افغانستان و به خصوص بازرگانان این ولایت از هیچ تلاشی دریغ نکند.

«جابر انصار» رییس اداره تجارت و صنایع ولایت هرات با ابراز خرسندی از برگزاری موفقیت‌آمیز این نمایشگاه در هرات، علاقه‌مندی مردم برای بازدید و ایجاد رابطه مثبت بین تولید کننده و مصرف کننده گفت: برگزاری این‌گونه نمایشگاه‌ها راه رسیدن به اهداف بلند تجاری و بازرگانی در افغانستان را کوتاه‌تر می‌کند.

وی با اشاره به اینکه افغانستان سالیانه در حدود 2 میلیارد و 500 میلیون دلار واردات از جمهوری اسلامی ایران دارد، گفت: بازرگانان افغانستانی نیز سعی کرده‌اند از این فرصت به دست آمده استفاده کامل را ببرند و اجناس صادراتی به ایران و از این طریق به سایر کشورهای جهان داشته باشند.

انصار اظهار داشت: موانع ترانزیتی که پیش از این بر سر راه تجار افغانستانی وجود داشت هم اخیراً با توجهات مسئولان سرکنسولگری ایران در هرات برداشته و سبب شده‌ صادرات افغانستان رشد چشمگیری داشته باشد.

رییس اداره تجارت و صنایع هرات ضمن اینکه برگزاری این نمایشگاه را زمینه‌ساز آشنایی بیشتر بازرگانان افغانستان با تولیدکنندگان ایرانی می‌داند، افزود: نمایشگاه معرف کالاهای تولیدی یک کشور است و برگزاری نمایشگاه‌ها از اهمیت به سزایی به دلیل توسعه روابط تجاری و رفع موانع بازرگانان برخوردار است.

انصار با تاکید بر اینکه شهرک صنعتی ولایت هرات با دارا بودن 270 شرکت تولیدی و صنعتی قادر است تا نیازهای برخی مواد غذایی، نوشابه‌های غیر الکلی، مصالح ساختمانی، لوله و اتصالات، روغن و قند و لوازم شوینده ولایت‌های غرب افغانستان و بخشی از مایحتاج کشور را تامین کند، گفت: ایران نیازهایی دارد که بخش صنایع تولیدی در هرات امکان تامین آن را دارد که در آینده نزدیک و همکاری‌های اقتصادی بیشتر این نیازها توسط بازرگانان افغانستان برطرف خواهد شد.

انصار از برگزاری قریب‌الوقوع نمایشگاه‌های مشابه تولیدات داخلی افغانستان در شهرهای مختلف ایران خبر داد و گفت: برگزاری نمایشگاه‌های بازرگانان و صاحبان شرکت‌های تولیدی افغانستان در ایران باعث می‌شود تا اعتماد متقابل بوجود آید.

برخی از شرکت‌کنندگان این نمایشگاه که به معرفی کالاهای تولیدی شان پرداخته‌اند، بر این باورند که این نمایشگاه فرصتی خوبی برای آشنایی با مصرف کنندگان خارجی و تبادل نزدیک با آنهاست.

منبع:خبرگزاری فارس

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما