32

«عبدالستار مراد» وزیر اقتصاد و عضو کمیسیون ملی بررسی افغانستان برق 500 کیلو ولت ترکمنستان گفت: کار کمیسیون خاتمه یافته و برق از مسیر اصلی آن یعنی سالنگ می‌گذرد.  مراد، امروز در گفت‌و‌گو با رسانه‌ها گفت: معترضین جنبش روشنایی رضایت داده اند.

وی بیان کرد: این برق از مسیر اصلی آن یعنی مسیر سالنگ و نه از مسیر بامیان- میدان وردک می‌گذرد.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که برخی از اعضای شورای عالی مردمی که توسط حکم رئیس جمهوری افغانستان عضو کمیسیون ملی معرفی شده بودند، در کمیسیون شرکت نکردند.

 مراد اظهار داشت: از سوی معترضان، برنا کریمی، محمود بلیغ، شریفی بلخابی، همایون رسا  که در این کمیسیون شرکت کرده بودند به این امر رضایت دادند.

از سویی دیگر؛ شورای عالی مردمی افغانستان در نشست‌های مطبوعاتی و گردهمایی‌ها گفته بودند که تنها خواستشان، عبور برق 500 کیلو ولت ترکمنستان از مسیر بامیان- میدان وردک است و هیچگونه دلیلی در این خصوص برای آنها قابل پذیریش نیست.

مرداد تصریح کرد: تصمیمی گرفته شده است منافع ملی و مصالح افغانستان در آن تأمین شده است.

وی افزود: بر اساس گزارش‌های کمیسیون قرار است یک خط برق 300 مگاوات به بامیان داده شود.

با این حال؛ جنبش روشنایی قرار است در تاریخ 7 خرداد/ جوزا یک گردهمایی بزرگ را برگزار کند که بر اساس آن آخرین تصمیم شان را اعلام خواهند کرد.

تغییر مسیر برق 500 کیلوولت ترکمنستان از بامیان- میدان وردک به سالنگ اعتراض‌های گسترده ای را در داخل و خارج افغانستان به همراه داشت و رئیس جمهور افغانستان بنا به اعتراض‌ها در این خصوص، کار این پروژه را به مدت 6 ماه به حالت تعلیق درآورده و کمیسیون را موظف کرد تا مشکلات را بررسی نمایند.

جمهور نوشت، قرار است تا پایان امشب نتایج نهایی این کمیسیون پس از بحث و بررسی رئیس جمهور افغانستان، به مردم اعلام شود.

منبع:خبرگزاری فارس

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما