21

یک منبع آگاه که خواست نامش ذکر نشود، با بیان اینکه تاریخ دقیق عزیمت رئیس جمهوری افغانستان به ایران هنوز مشخص نشده، اظهار داشت: برنامه‌‌ریزی‌ها به گونه‌ای است تا «اشرف غنی» و «نارندرا مودی» نخست وزیر هند، همزمان در تهران حضور یابند، هفته اول خرداد/ جوزا پیش رو به ایران سفر خواهد کرد. این دومین سفر اشرف غنی به ایران از دوران به قدرت رسیدن در 20 ماه گذشته است.

اولین سفر رئیس جمهوری افغانستان به ایران 30 فروردین/حمل سال گذشته صورت گرفت و 2 کشور در این سفر همکاری‌ها در اجرای طرح‌های دوجانبه و چندجانبه با کشورهای منطقه به ویژه هند، تاجیکستان و ترکمنستان از جمله توافق‌نامه 3 جانبه بندر چابهار را مورد تأکید قرار دادند.

قرارداد مشارکت هند در توسعه فاز یک بندر چابهار ایران اردیبهشت/ ثور سال 94خورشیدی در تهران به امضای «نیتین گادکاری» وزیر کشتیرانی و حمل و نقل هند و «عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی ایران رسید و مطابق این قرارداد، هند با سرمایه گذاری 85 میلیون دلاری در تجهیز فاز یک طرح توسعه بندر چابهار، به مدت 10 سال بهره‌برداری از این فاز را به عهده خواهد داشت.

«دارمندرا پرادهان» وزیر نفت و گاز طبیعی هند به تازگی در سفرش به ایران اعلام کرد که هند تمایل دارد تا سرمایه‌گذاری خود را در بندر چابهار افزایش دهد.

منطقه آزاد چابهار در یک سال گذشته 50 هکتار زمین در سواحل مکران را به بازرگانان افغانستان اختصاص داده و 130 شرکت در چابهار توسط افغانستانی‌ها به ثبت رسیده و ثبت این تعداد شرکت حاکی از اشتیاق سرمایه‌گذاران افغانستان برای حضور بیشتر در سواحل مکران است.

افغانستان در خشکی محصور است و روابط سرد این کشور با پاکستان، کابل را بر آن داشته تا واردات و صادرات کالاهای خود و نیز تجارت در مسیر هند – آسیای میانه، به آب‌های آزاد از راه دیگری به جز بندر کراچی پاکستان، دسترسی پیدا کند. این کشور درحال حاضر از طریق بندر کراچی محصولات هند را به کشور خود وارد و یا از آنجا به آسیای میانه و اروپا صادر می کند.

«خانجان الکوزی» نائب رئیس اتاق تجارت و صنایع افغانستان گفت: چابهار نزدیک ترین بندر دریایی به افغانستان است و علاوه بر نزدیک بودن نسبت به بندر کراچی و بندرعباس، دولت افغانستان را از وابستگی به کراچی پاکستان رها می کند.

رئیس اجرایی دولت افغانستان نیز اواسط دی/جدی ماه سال گذشته (1394) در صدر هیأتی از وزیران کابینه این کشور به تهران سفر کرد.«عبدالله عبدالله» در سفر 3 روزه‌اش به تهران؛ به بندر چابهار عزیمت کرد و صادرات و واردات کالاهای افغانستان از این بندر را مورد بررسی قرار داد.

ایرنا نوشت، وزارت امور خارجه هند روز گذشته با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «نارندرا مودی» نخست وزیر هند به دعوت رسمی «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران روزهای 22 و 23 ماه می دوم و سوم خرداد/جوزا به ایران سفر می‌کند.

منبع:خبرگزاری فارس

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما