30

«یاسین صمیم» سخنگوی وزارت مخابرات و فناوری اطلاعات افغانستان، گفت: قرار بوده توافقنامه جانبی این قرارداد ازسوی تهران تنظیم و به کابل ارسال شود که تاکنون به دست ما نرسیده و ما همچنان منتظر دریافت آن هستیم. وی درعین حال گفت: شرکت زیرساخت مخابرات ایران و شرکت «افغان تلکام» افغانستان، مشغول کارهای فنی انتقال این حجم اینترنت به افغانستان و بهینه سازی سیستم‌ها و همخوان سازی آنها هستند و قرار شده تا ایران تجهیزاتی را که ظرفیت مدیریت 100 گیگابایت اینترنت را دارد، به طور رایگان در اختیار افغانستان قرار دهد تا در استان هرات نصب شود.

این مقام افغانستانی در ادامه افزود: استان هرات در غرب افغانستان همجوار با مرز ایران است، قرار است اینترنت از ایران وارد استان هرات افغانستان شود و از آنجا از طریق فیبرنوری به استان‌های قندهار، کابل، مزارشریف و ننگرهار انتقال یابد.

صمیم گفت: در افغانستان، شبکه «فیبر نوری» به صورت حلقوی یا کره‌ای در استان‌های مختلف تکمیل شده و پس از اینکه توافقنامه جانبی این قرارداد به تائید دو کشور رسید و همسان‌سازی سیستم اینترنت ایران با افغانستان پایان یافت، این حجم اینترنت به این فیبر نوری وصل خواهد شد و در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

سخنگوی وزارت مخابرات و فناوری اطلاعات افغانستان افزود: انتظار می‌رود حداکثر تا یک ماه آینده، کارهای فنی مربوط به انتقال اینترنت ایران به افغانستان پایان یابد و ما بتوانیم از اینترنت وارداتی جمهوری اسلامی ایران استفاده کنیم و با بهره برداری از آن، سرعت اینترنت در مناطق مختلف افغانستان افزایش خواهد یافت و قیمت آن نیز اندکی کاهش می یابد.

وی گفت: بهای اینترنت خریداری شده از ایران در مقایسه با اینترنت وارداتی از پاکستان ارزان‌تر است و برای ما مقرون به صرفه خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود کیفیت آن نیز بهتر باشد.

افغانستان درحال حاضر به ازای خرید حجم 10 گیگابایت اینترنت از پاکستان ماهیانه 250 هزار دلار می‌پردازد، کابل با خرید این حجم اینترنت از تهران قصد دارد قرارداد خرید اینترنت با پاکستان را لغو کند.

ایرنا در این‌باره نوشت: روابط افغانستان و پاکستان بعد از برکناری طالبان از حکومت در سال 2005 تاکنون دارای فراز و فرودهای متعدد بوده و «محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان به تازگی گفته است که تحت فشار مردم برای طرح شکایت کابل از اسلام اباد در سازمان ملل متحد است.

رئیس جمهوری افغانستان پیشتر نیز از پاکستان به عنوان «لانه تروریست‌هایی که مردم بی گناه را می‌کشند» و کشوری که پیام جنگ از آن کشور به افغانستان فرستاده می‌شود، یاد کرده بود.

افغانستان همچنین 20 گیگابایت اینترنت از قزاقستان وارد می‌کند که 10 گیگابایت آن از طریق ترکمنستان و 10 گیگابایت دیگر از مسیر ازبکستان وارد می‌شود.

اینترنت خریداری شده از قزاقستان به ازای هر 10 گیگابایت، 135 هزار دلار است و قرقیزستان نیز اعلام آمادگی کرده است تا اینترنت را با همین قیمت در اختیار افغانستان قرار دهد.

پیشتر سخنگوی وزارت مخابرات و فناوری اطلاعات افغانستان گفته بود که قرارداد خرید اینترنت از ازبکستان به ازای هر 10 گیگابایت در ماه 75 هزار دلار درحال نهایی شدن است که درصورت امضای این قرارداد علاوه بر افزایش کیفیت اینترنت در داخل کشور، ارزانترین قیمت در مقایسه با خرید اینترنت از سایر کشورهای منطقه است.

منبع:خبرگزاری فارس

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما