28

«اکبر ترکان» دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران، با اشاره به موقعیت استراتژیک چابهار برای تجارت افغانستان گفت: درصورتی که افغانستان از چابهار به عنوان مرکز تجارت خود استفاه کند، با استفاده از امکانات زیر ساختی، خدماتی و بهره‌مندی از فاصله کوتاه بین 2 کشور می‌تواند بسیاری از هزینه‌های اضافی خود را حذف کند. وی در تشریح وضعیت فعلی تجارت کالاهای خارجی برای افغانستان اظهار کرد: در حال حاضر عمده پایگاه تجارت خارجی افغانستان که توسط تجار افغانستانی صورت می‌گیرد در کشورهای حاشیه خلیج فارس و امارات است و هزینه‌های بسیاری برای حمل و نقل، تخلیه مجدد و بارگیری برای انتقال از آن کشورها به افغانستان تحمیل می‌شود.

ترکان درباره جزئیات صحبت‌ها در ملاقات وزیر اقتصاد افغانستان گفت: طرف افغانستانی نگرانی‌هایی را در مسیر همکاری و تجارت در منطقه چابهار برشمرد که از جمله آن مجوز اقامت‌های بلند مدت برای تجار افغانستانی در خاک ایران است، چرا که آنها مجوز های یک ساله موجود را کافی نمی دانند.

ایسنا در گفت‌و گو با دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نوشت: بروکراسی‌های کلافه کننده برای دریافت جواز خروج از منطقه و همچنین گواهینامه رانندگی تجار افغانستانی مقیم ایران از جمله موانع پیش رو عنوان شد که هم خود آنها در رایزنی‌های دولتی و هم ما به عنوان میزبان تجاری به دنبال حل آنها خواهیم بود.

منبع:خبرگزاری فارس

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما