27

افغانستان علاوه بر کشورهای آسیای میانه در شمال سرزمین خود با 2 کشور جمهوری اسلامی ایران در غرب و پاکستان در جنوب مرز مشترک دارد و همواره سعی کرده‌ است روابط نیک و حسنه را با کشورهای همسایه حفظ کند.سال‌هاست که ناامنی‌ها اجازه نداده این کشور گام‌های عملی را برای تعالی و توسعه بردارد و زمینه زندگی مسالمت‌آمیز و مرفه را برای ساکنانش به ارمغان آورد. بیشتر از 2 دهه است که میزان این ناامنی‌ها سیر صعودی داشته و باعث شده‌ که میلیون‌ها افغانستانی به دلیل حفظ جان و مالشان این کشور را ترک و به سایر کشورهای جهان مهاجرت کنند.

اما آنهایی‌ که در افغانستان باقی مانده‌اند همه روزه با اشکال گوناگونی از ناامنی‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی دست به گریبان هستند.

مسئولان حکومتی و کارشناسان سیاسی، پاکستان را عامل بی‌ثباتی در افغانستان می‌دانند و همواره انگشت اتهامات را به‌سوی این کشور همسایه نشانه گرفته‌اند.

در این میان بخش خصوصی تجاری افغانستان در یک اقدام کم‌سابقه تلاش دارد تا نمایشگاه صنایع تولیدی ولایت هرات را در پاکستان برگزار کند.

این بخش اقتصادی هرات معتقد است، اگر این مراودات به شکل گسترده در همه بخش‌ها صورت گیرد روابط سیاسی نیز تقویت یافته و سوء تفاهمات نیز بر طرف خواهد شد.

آن‌گونه که مسئولان دولتی در هرات گفته‌اند، پاکستان علاقه مندی خود را نسبت به برگزاری نمایشگاه صنایع تولیدی ولایت هرات را در این کشور اعلام کرده است.

«جیلانی فرهاد» سخنگوی والی هرات گفت: «ابرار حسین» سفیر پاکستان که اخیرا به هرات سفری داشته، در ملاقات با والی و شماری از سرمایه گذاران این ولایت موضوع علاقمندی تجار پاکستانی برای برگزاری نمایشگاه‌ آثار تجار هراتی را مطرح کرده‌ است.

وی با بیان اینکه سفیر پاکستان به صراحت اعلام کرده که اقلام تولیدی ولایت هرات در بازارهای این کشور مورد استقبال قرار خواهد گرفت، گفت: پاکستان علاقه‌مند به بهبود روابط اقتصادی با افغانستان هستند.

«فرهاد» افزود: سفیر پاکستان از والی هرات خواسته تا نمایشگاه صنایع تولیدی ولایت هرات را در این کشور راه‌اندازی کند تا از یک سو تاجران و سرمایه‌گذاران 2 کشور از تجارب همدیگر استفاده کرده و از سوی دیگر زمینه رشد اقتصاد 2 کشور افزایش یابد.

در همین حال «توریالی غوثی» مسئول روابط بین‌الملل اتاق بازرگانی هرات، ضمن خوشبینی از برگزاری نمایشگاه صنایع تولیدی هرات در پاکستان، گفت: کشورهای جهان و بالاخص کشورهای همسایه در تلاش هستند تا روابط نیک و حسنه با دولت و ملت افغانستان داشته باشند.

«غوثی» گفت: مردم پاکستان و به خصوص بازرگانان این کشور بسیار علاقه‌مند هستند که روابط تجاری و اقتصادی آنان با افغانستان در بالاترین سطح قرار داشته باشد و به همین منظور تلاش‌هایی نیز در خصوص افزایش روابط فیمابین آغاز شده و ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه قرار است به همین زودی‌ها نمایشگاه صنایع و تولیدات داخلی ولایت هرات در کشورهای ترکمنستان و تاجیکستان نیز برگزار شود، گفت: برگزاری نمایشگاه اقتصادی هرات در پاکستان برای بازرگانان و مردم افغانستان از جایگاه ویژه برخوردار است.

مسئول روابط بین‌الملل اتاق بازرگانی هرات خاطرنشان کرد: با برگزاری این نمایشگاه در پاکستان به جهان نشان داده خواهد شد، افغانستان کشوری‌ است که با وجود نا امنی و خشونت‌های فزاینده بازهم قدم‌های استواری را برای توسعه و رفاه جامعه برداشته‌ است.

«غوثی» به توانمندی‌های تولیدی و صنعتی در «شهرک صنعتی» هرات اشاره کرد و افزود: این شهرک قادر است تا نیازمندی‌های اولیه ساکنین غرب افغانستان و در درجه دوم بخش‌های از افغانستان را تامین کند.

وی معتقد است با برپایی این نمایشگاه در پاکستان، برای صنایع تولیدی هرات بازار جهانی پیدا خواهد شد و تولیدات این ولایت از محدوده کشور خارج و در بازار بین‌المللی به فروش خواهد رسید.

«غوثی» گفت: مردم جهان خواهند دید که در افغانستان تنها درگیری و ناامنی وجود ندارد و خواهند دید که مردم این کشور توان تولید و کار را حتی در شرایط دشوار دارند.

مسئول روابط بین‌الملل اتاق بازرگانی هرات در خصوص شهرک صنعتی این ولایت گفت: در این شهرک،  بیشتر از 200 شرکت تولیدی و صنعتی فعالیت دارد که برخی از تولیدات این شرکت‌ها در حال حاضر به کشورهای خارجی نیز صادر می‌شود.

وی عمده‌ترین تولیدات این شرکت‌ها را مواد غذایی، مرغ و تخم مرغ، قند و شیرینی، آرد و نان، روغن و مواد شوینده، لبنیات، نوشابه‌های غیرالکلی، سنگبری، صنایع چوبی و تزیینات، بسته‌بندی پوست و چرم، لوازم بهداشتی، چاپ و انتشارات، تولید کفش و ده‌ها مورد از تولیدات صنعتی نام برد.

منبع:خبرگزاری فارس

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما