41

«محمد آصف رحیمی» والی هرات در نشست خبری پیرامون خبر از رهایی «جواد محمدی» تبعه‌ جمهوری اسلامی ایران که در منطقه‌ «قدوس آباد» شهرستان «کهسان» ربوده شده بود، گفت: این سریع‌ترین عملیات نجات ربوده شدگان در ولایت هرات در سالیان اخیر بوده‌است.والی هرات با بیان اینکه این فرد در اول دی‌/ جدی سال جاری ربوده شده بود، گفت: در عملیات نظامی که با حضور نیروهای امنیت ملی و پلیس انجام شد جواد محمدی پس از 48 ساعت از نزد آدم ربایان رها شد.

34

افغانستان در سبد صادراتی ایران سهمی دو میلیارد دلاری دارد که از این میزان حدود 800 میلیون دلار کالا و خدمات تنها از طریق خراسان رضوی به این کشور صادر می‌شود، به‌طوری‌که افغانستان مهم‌ترین بازار صادراتی خراسان رضوی به‌شمار می‌آید.از سوی دیگر به‌دلیل هم‌مرزی خراسان رضوی با این کشور تا حد زیادی هزینه‌های حمل‌ونقل، صادرات و روابط تجاری میان بازرگانان دو کشور کاهش می‌یابد، بنابراین فعالان بخش خصوصی ایران و افغانستان همواره به‌دنبال افزایش این مبادلات از نظر وزنی و ارزشی هستند.

40

«اکلیل حکیمی» وزیر دارایی افغانستان امروز با «محمد رضابهرامی» سفیر ایران پیرامون برگزاری پنجمین اجلاس کمیسیون‌های اقتصادی و تجارتی افعانستان و ایران گفت‌‌وگو کردند.

33

مردم 2 کشور ایران و افغانستان روز به روز شاهد گسترش روابط نیک و حسنه بین 2 دولت و ملت هستند و همین روابط توانسته‌ تا دوستی‌ها و یک دلی را در بین آنان نهادینه کند.

39

«بابک دین‌پرست» در مراسم اجلاس مشترک استانداران مرزی ایران و افغانستان آن را ایده وزیر کشور ایران در راستای افزایش تعامل با کشور افغانستان دانست و گفت: پنجمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و افغانستان، 19 و 20 مرداد/ اسد در تهران برگزار می‌شود.

32

«عبدالستار مراد» وزیر اقتصاد و عضو کمیسیون ملی بررسی افغانستان برق 500 کیلو ولت ترکمنستان گفت: کار کمیسیون خاتمه یافته و برق از مسیر اصلی آن یعنی سالنگ می‌گذرد.

38

«سیدحسین هاشمی» استاندار تهران امروز (شنبه) در نشست تجاری و اقتصادی ستارگان مواد غذایی ایران با نمایندگان تجار کشورهای روسیه، عراق، افغانستان و آذربایجان در سالن همایش‌های بین‌المللی برج میلاد افزود: محدودیت‌هایی در زمینه سرمایه گذاری صنعتی در استان تهران تا شعاع 120 کیلومتری بنابه دلایل زیست محیطی وجود دارد اما در بخش صنایع غذایی آماده سرمایه گذاری در استان هستیم.

31

«کاوه زرگران» رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،‌ گفت:‌ 85 درصد صادرات محصولات غذایی ایران ما به 3 کشور عراق،‌ افغانستان و پاکستان صادر می‌شود و به ویژه در حوزه لبنیات عراق و افغانستان بیشترین بازار صادراتی ما هستند.

35

برخی فعالان مدنی ولایت پکتیا امروز (یکشنبه) در نشست خبری از ضعف مدیریتی والی پکتیا به شدت انتقاد کرده و خواستار برکناری وی شدند.

21

یک منبع آگاه که خواست نامش ذکر نشود، با بیان اینکه تاریخ دقیق عزیمت رئیس جمهوری افغانستان به ایران هنوز مشخص نشده، اظهار داشت: برنامه‌‌ریزی‌ها به گونه‌ای است تا «اشرف غنی» و «نارندرا مودی» نخست وزیر هند، همزمان در تهران حضور یابند، هفته اول خرداد/ جوزا پیش رو به ایران سفر خواهد کرد.

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما