159

«محمدعلی احمدی» سخنگوی والی بامیان در گفت‌وگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، با بیان اینکه یک نوجوان بامیانی به نام «حسین‌داد» موشکی ساخته که 3 کیلومتر بُرد دارد، گفت: بررسی‌ها روی این موشک آغاز شده و قرار است نتیجه آن به صورت رسمی اعلام شود.

وی افزود: «حسین‌داد» چندی پیش موشکِی را با بُرد 3 کیلومتر ساخته بود که پس از آن به والی بامیان وعده داد موشکِ دیگری با توانایی بیشتری بسازد.

احمدی افزود: این نوجوان بامیانی چندی پیش قادر به ساخت یک «بیل میکانیکی» نیز شده بود، ضمن اینکه ابتکار باور نکردنی دیگری که تولید برق از سیب‌زمینی بود نیز در کارنامه خود داشت.

سخنگوی والی بامیان با تأکید بر حمایت مسئولان محلی از مبتکران این ولایت، گفت: حدود 2 ماه پیش والی بامیان که میزبان «حسین‌داد» بود گفت تا حد توان از این نوجوان حمایت می‌کند.

وی حسین داد را شخص مبتکر، خلاق و مستعد دانست و گفت: با توجه به خلاقیت‌ها و استعدادهای این نوجوان می‌توانیم به وی لقب نابغه بامیان بدهیم.

«حسین‌داد» 16 ساله نوجوان مبتکر و خلاق افغانستانی ساکن ولایت بامیان است که با وسایل ابتدایی و مواد اضافی اختراعات قابل توجهی داشته است.

این پسر نوجوان افغانستانی ساکن منطقه «کالو» فرمانداری «شیبر» ولایت بامیان است.

این منطقه از جاده، مدرسه و خدمات عمومی محروم است.

منبع:خبرگزاری فارس

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما