97

نتایج نظرسنجی کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان از یک جامعه آماری، نشان می‌دهد که 69 درصد خبرنگاران زن هنگام گرفتن گزارش در داخل شهر مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند.این در حالی است که 59 درصد بانوان خبرنگار حتی در محل کار نیز از آزار و اذیت جنسی مصون نیستند. «نجیب شریفی» رییس کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستانی می‌گوید که این نظرسنجی پیرامون بررسی وضعیت کاری خبرنگاران زن در افغانستان بوده و جامعه آماری آن نیز شامل 100 زن خبرنگار از 7 ولایت کابل، هرات، بلخ، قندهار، ننگرهار، قندوز و خوست می‌باشد.

این نظرسنجی نشان می‌دهد که 53 درصد خانواده‌های خبرنگاران با شغل دخترانشان مشکل دارند: 25 درصد خانواده‌ها در پایتخت، 50 درصد در بلخ و 80 درصد به ترتیب در 2 ولایت ننگرهار و قندهار، بر این باورند که زنان حق ندارند به کار خبرنگاری بپردازند.

58 درصد خانواده‌ها در این 7 ولایت، شغل خبرنگاری زنان را مشروط به حفظ حجاب و پوشش و همچنین مشخص بودن زمان رفت‌وآمد خبرنگار می‌دانند.

نظرسنجی کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان، تبعیض جنسیتی را نیز به بررسی کرده و آمار تهیه شده نشان می‌دهد که شانس کاریابی برای مردان نسبت به زنان نظر به ولایت‌ها متفاوت است.

در ولایت‌های مرکزی شانس کاریابی برای زنان یا کمتر از مردان است و یا هم برابر است. اما در ولایت‌هایی چون ننگرهار به دلیل حضور کمرنگ زنان در اجتماع، شانس کاریابی آن‌ها نزدیک به 95 درصد است.

با این که به طور کل شانس کاریابی برای زنان بیشتر از مردان است، اما صلاحیت کاری مردان بیشتر از زنان است. همچنین به نسبت بالابودن صلاحیت‌های کاری، سطح حقوق نیز میان زنان و مردان خبرنگار متفاوت است.

 سلام‌وطندار نوشت: 51درصد جامعه آماری بر این باورند که حقوق و امتیازات خبرنگاران زن کمتر از حقوق مردان است.

نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که خبرنگاران زن به دلیل عدم دسترسی به اطلاعات، تهدید و ارعاب از سوی مقام‌های حکومتی، نیروهای امنیتی و شهروندان کشور در هیچ محیطی نمی‌توانند با خیال آرام به کار و فعالیت بپردازند.

منبع:خبرگزاری فارس

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما