9606 05fa1995
طبق آخرین گزارش "OECD" تحت عنوان "آموزش در یک نگاه"، آلمان موقعیت پیشرو در زمینه علم، فناوری، مهندسی و ریاضی را به دست آورده است. با این حال، این گزارش از رکود در روند رو به رشد نظام آموزشی این کشور انتقاد می‌کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از یو.دبلیو نیوز، بر اساس گزارش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) در بخش آموزش عالی، 40 درصد از دانشجویان سال اولی در بخش سوم برنامه توسعه آلمان که عمدتا شامل تحصیلات دانشگاهی و برنامه‌های صنعتگری است، برای موضوعات "STEM" یا همان زمینه‌های علم، فناوری، مهندسی و ریاضیات در سال 2015 برگزیده شدند.

این درصد به طور قابل توجهی بالاتر از کشورهایی مانند مکزیک با 32 درصد، کره جنوبی با 31 درصد، انگلستان با 29 درصد، ژاپن با 21 درصد و ترکیه با 18 درصد است. شایان ذکر است که میانگین

"OECD"، بیست و هفت درصد بود.

"سازمان همکاری و توسعه اقتصادی" (Organisation for Economic Co-operation and Development ) یا (OCED) سازمانی است بین‌المللی، دارای ۳۵ عضو، که اعضای آن متعهد به اصول دموکراسی و اقتصاد آزاد هستند. این سازمان به تعبیری عمده‌ترین سازمان بین‌المللی تصمیم‌گیرنده در زمینه اقتصاد است. مقر اصلی این سازمان در شهر پاریس است.

این سازمان در سال ۱۹۴۸ میلادی تحت عنوان "سازمان همکاری اقتصادی اروپا" تاسیس شد. این موسسه تحت مدیریت "رابرت مارژولین" فرانسوی به منظور اجرای طرح بازسازی کشورهای اروپایی بعد از جنگ جهانی دوم ایجاد شد؛ طرحی که تحت عنوان "برنامه مارشال" توسط آمریکا برای بازسازی اروپا بعد از جنگ و مبارزه با کمونیسم برنامه‌ریزی شده بود.

در سال‌های بعد، اعضای غیر اروپایی نیز به این سازمان پیوستند و در سال ۱۹۶۱ میلادی در اجلاسی با تصویب آیین‌نامه جدید در زمینه توسعه و اقتصاد، نام سازمان را نیز به "سازمان همکاری و توسعه اقتصادی" تغییر دادند.

گذشته سازمان همکاری و توسعه اقتصادی را می‌توان به دو مرحله تقسیم کرد: فعالیت کشورهای غربی از سال 1960 تا دسامبر سال 1973 بیشتر بر روی مسائلی از قبیل رشد اقتصادی در سطح جهانی، اشتغال کامل، کاهش تورم، نوسانات بازار ارز و غیره متمرکز بود. از سال ۱۹۷۴ به بعد، کشورهای مذکور با بحران انرژی و عواقب ناشی از آن مواجه شدند. این گونه جریانات نیز طبعا در فعالیت سازمان که اجتماعی از کشورهای غربی است، منعکس شد. تا آنجا که وظایف سازمان مذکور، امروزه به بررسی و حل مشکلات مربوط به اقتصاد داخلی کشورهای عضو معطوف شده است.

آلمان امسال نیز با آمار تقریبا 35 درصدی، در مقایسه با میانگین 25 درصدی "OECD"، بین افراد 25 تا 64 ساله آلمانی، حائز رتبه برتر در علم و فناوری است. علاوه بر این، این گزارش بر این عقیده است که متخصصان با مدارک تحصیلی "STEM" می‌توانند از فرصت‌های شغلی بهتر نسبت به دیگران بهره‌مند باشند.

"یوهانا وانکا"، وزیر آموزش و تحقیقات آلمان گفت: گزارش "OECD" خبر خوبی برای آلمان به عنوان یک مرکز های‌تک است. آلمان نیاز به مهارت‌های "STEM" سطح بالا برای تامین توان بالقوه نوآورانه خود، به خصوص با توجه به دوره گذار دیجیتال است.

با این حال، این گزارش از رکود در روند رو به رشد نظام آموزشی آلمان انتقاد می‌کند. فقط 13 درصد از افراد 45 تا 59 ساله که والدین آنها تحصیل کرده و یا صاحب یک صنعت و مهارت نبوده‌اند، دارای تحصیلات عالی هستند، در حالی که در میان افراد 30 تا 44 ساله، این رقم 14 درصد است.

روند رو به رشد در کشورهای عضو "OECD" به طور متوسط بهبود یافته است. با توجه به آمار منتشر شده، میانگین افراد مسن تحصیل‌کرده در حال حاضر 20 درصد است.

انجمن ملی امور دانشجویی آلمان (Deutsches Studentenwerk) بارها از این واقعیت انتقاد کرده است که بیش از نیمی از دانشجویان آلمانی از خانواده‌های تحصیل‌کرده آمده‌اند و تنها یک چهارم از آنها دارای والدینی هستند که دارای مدارک حرفه‌وفن هستند.

با این حال، "OECD" همچنین اظهار می‌کند که رکود در روند رو به رشد آلمان می‌تواند بخشی از سیستم آموزشی و آموزش مهارت آلمان باشد.

کنفرانس مدیران امور آموزشی و فرهنگی که متشکل از نمایندگان آموزش و پرورش ایالات دولت آلمان است، می‌خواهد جذابیت آموزش و تعلیم حرفه و مهارت‌ها را برای جوانان، به‌ویژه در حوزه فناوری و خدمات افزایش دهد.

"سوزان آیزِنمَن"، رییس کنونی این کنفرانس در برلین گفت : برای ما مهم است که جامعه و افراد را یک بار دیگر آگاه کنیم که تحصیلات عالی و تحصیلات فنی و حرفه‌ای دارای ارزش یکسانی هستند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما