ناکامی اروپا در اجماع بر سر طرح توزیع پناهجویان
نشست اضطراری وزرای کشور اتحادیه اروپا در بروکسل برای توزیع اجباری ۱۲۰ هزار پناهجو میان کشورهای عضو٬ بدون نتیجه پایان یافت. قرار است ماه آینده بار دیگر این موضوع در نشستی جداگانه به رای گذاشته شود.

هم‌زمان با آغاز کنترل مرزها برای مقابله با رشد برق‌آسای ورود مهاجران در آلمان٬ اتریش٬ هلند و اسلواکی٬ نشست عصر دوشنبه (۱۴ سپتامبر٬ ۲۳ شهریور) وزیران کشور ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا برای تخصیص سهمی متوازن از پناهجویان به کشورهای عضو٬ بی‌نتیجه پایان یافت.

به گزارش نیویورک‌تایمز٬ در نشست اضطراری وزیران کشور اتحادیه اروپا در بروکسل٬ توافق بر سر تقسیم ۴۰ هزار مهاجری که خود را به یونان و ایتالیا رسانده‌اند حاصل شد اما اساس این توافق٬ همکاری داوطلبانه کشورهای عضو است. این در حالی است که پیش‌تر قرار بود سهمی اجباری به هر یک از کشورهای عضو اختصاص یابد.

توزیع اجباری ۱۲۰ هزار پناهجو در میان کشورهای عضو٬ برنامه‌ای بود که هفته گذشته توسط ژان‌کلود یونکر٬ رئیس کمیسون اروپا ارائه شد٬ اما دیپلمات‌های اروپایی می‌گویند تلاش‌ها برای تخصیص سهمیه اجباری به کشورهای مختلف با بن‌بست مواجه شده و علت آن هم مخالفت‌های برخی از کشورهای عضو است.

به‌رغم فوریت موضوع پناهجویان و بحرانی که گفته می‌شود وخیم‌ترین بحران انسانی اروپا پس از جنگ جهانی دوم است٬ هارمونی و هماهنگی لازم برای حل‌وفصل این بحران در میان کشورهای اروپایی به چشم نمی‌خورد و تلاش‌ها برای هم‌گرایی تصمیم‌ها هم تا کنون راه به جایی نبرده است. مذاکرات بر سر این موضوع ماه آینده از سر گرفته خواهد شد.

به گفته دیپلمات‌های اروپایی٬ وزیران کشور اتحادیه اروپا در پی این ناکامی تصمیم گرفتند که در پایان نشست بیانیه‌ای صادر نکنند و از لوگزامبورگ که ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد خواسته‌اند که خلاصه‌ای از نتایج این نشست را مستقلانه و با نام خود منتشر کند.

در حال حاضر شمار بی‌سابقه‌ای از پناهجویان به سمت کشورهایی نظیر آلمان و سوئد روانه شده‌اند؛ کشورهایی که در آن پناهجویان از مزایای بیشتری برخوردار می‌شوند و فرآیند رسیدگی به درخواست پناهندگی هم سریع‌تر است. آلمان در این میان با گشودن درهایش به سوی پناهجویان٬ با وضعیتی بغرنج مواجه شده است. تنها در روز شنبه هفته جاری٬ بیش از ۱۳ هزار پناهجو با قطار وارد مونیخ شده‌اند.

این رقم بی‌سابقه مونیخ را با مشکلات بی‌سابقه‌ای در تامین حداقل‌های پناهجویان مواجه کرده و دیتر رایتر٬ شهردار این شهر از آنگلا مرکل٬ صدراعظم آلمان و ۱۵ ایالت دیگر این کشور خواسته که سهمی متوازن از این پناهجویان را بپذیرند تا سامان‌دهی آنها آسان‌تر شود.

این ارقام بی‌سابقه حالا انتقادات گسترده‌ای را از سوی همه ۱۶ ایالت آلمان برای آنگلا مرکل به همراه آورده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما