دانش آموزان افغانستانی ولایت کرمان که ۱۰ روز پس از شروع مدارس به دلیل افغان بودن از مدرسه ابتدایی زینبیه اخراج شده بودند, با پیگیری مسئولین آموزش و پرورش منطقه و اداره اتباع مجددا به مدرسه بازگشتند.

این کودکان که دارای مدارک اقامتی نیز هستند پس از ۱۰ روز از مدرسه بدون هیچ دلیل قانونی اخراج و دچار سرگردانی شده بودند .

در همین راستا گفتگویی با آقای غلامرضایی مسئول بخش اتباع خارجی در وزارت آموزش و پرورش ناحیه دو کرمان داشتیم.

آقای غلامرضایی در گفتگو با افغانستان ما اظهار داشت: با پیگیری های مدیرکل آموزش و پرورش این مشکل رفع شده است و متاسفانه مدیر مدرسه کاملا سلیقه ای عمل کرده است که این خلاف قانون است.
وی گفت: مدیران مدارس نمی توانند دانش آموزان را بدون هیچ دلیل قانونی از مدرسه اخراج کنند .
غلامرضایی افزود : امروز دانش آموزان مهاجر به دبستان برگشتند و هیچ کودکی از مهر جا نمانده است.

آقای ق  والدین یکی این دانش آموزان به افغانستان ما گفت: پیش از شروع مدارس کودکان مان را در مدرسه ابتدایی زینبیه که مدرسه ای دولتی است ثبت نام کردیم در ابتدا نیز به ما گفتند نمی توانیم اتباع افغانستان را ثبت نام کنیم . پس از اصرارهای فراوان مدرسه پذیرفت دانش آموزان را ثبت نام کند. اما روز چهارشنبه ۵ مهر به ما اعلام کردند نمی توانیم دانش آموزان افغان را در مدرسه نگه داریم و هیچ توضیحی برای این امر ندادند و گفتند روز دوشنبه 10 مهر بیایید و پرونده های فرزندان تان را تحویل بگیرید.
دیروز دوشنبه مادران افغان با چشم های گریان و ملتمس بار دیگر خواستند تا فرزندان شان اخراج نشوند ولی توجهی به آنان نشد.

خانم مرادخانی معاون مدرسه زینبیه در گفتگو با افغانستان ما اظهار داشت: بدلیل عدم ظرفیت در مدرسه مجبور شدیم دانش آموزان افغان را به مدرسه ای در طاهر آباد منتقل کنیم . این مدرسه مخصوص اتباع خارجی است و دانش آموزان می توانند جهت ادامه تحصیل به آنجا مراجعه کنند .
هرچند گفته های خانم مرادخانی مورد تایید خانواده های دانش آموزان اخراج شده نیست چرا که روز گذشته مسئولین مدرسه به آنان گفته بودند به ما ربطی ندارد که کجا می روید ما از پذیرش تان معذوریم.

این در حالیست که چند سالی میشود که رهبر انقلاب اسلامی ایران دستور داده است تا تمام کودکان افغانستانی در ایران حتی کسانی که دارای مدارک اقامتی نیستند هم در مدارس ثبت نام شوند اما گاهی دیده می شود برخی مدارس بطور سلیقه ای عمل می کنند .

گزارش: فریبا قلی زاده

دیدگاه‌ها   

#1 صادق 1396-07-11 16:14
بیشعوری و بی فرهنگی بیداد میکنه
واقعا جای تاسفه که یک فرهنگی و مدیر مدرسه، اصول اولیه انسانیت رو هم ندونه...
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما