سیدحسین عالمی بلخی؛ وزیر امور مهاجرین در نشست سالانه کمیشنری عالی سازمان ملل متحد(اکسکام) خواستار پذیرش درخواست پناهندگی افغانستانی از سوی کشورهای اروپایی شد.

 شصت و هشتمین نشست سالانه کمیشنری سازمان ملل(اکسکام) در ژنو، از کشور های همسایه و اروپایی به خاطر میزبانی از مهاجرین و تلاش های جدی برای دفاع از حقوق توظیف نماینده شایسته در افغانستان قدردانی کرد.

 سید حسین عالمی بلخی با اشاره به بازگشت دو میلیون مهاجر از ابتدای حکومت وحدت ملی به افغانستان، اظهار داشت: حکومت افغانستان موفق به کسب اعتماد مهاجرین و پناهندگان برای عودت داوطلبانه و تطبیق این اولویت ملی شود.

وی در عین حال خاطر نشان کرد که  تعداد برگشت کنندگان در سال جاری نسبت به سال گذشته به دلیل دوام نا امنی ها در اثر تهدید تروریزم بین المللی، عدم توجه لازم به خدمات اساسی زیربنایی، عدم سرمایه گذاری کافی در پروژه های انکشافی در عرصه مهاجرت و کاهش میزان کمک های UNHCR کاهش یافته است.

به گفته وی؛ افغانستان و اروپا روی مدیریت مشترک مهاجرت به نتیجه لازم رسیده و این امر سبب شده است که با تطبیق سند «راه مشترک پیشرو» میان افغانستان و اتحادیه اروپا، روند عودت مهاجرین به شکل درست آن تنظیم شود.

عالمی بلخی ضمن اعلام تعهدات افغانستان در عملی نمودن اسناد امضا شده از دولت و ملت آلمان بخاطر درک وضعیت افغانستان و توقف روند اخراج اجباری افغان ها تشکر نموده از سایر کشورهای اروپایی خواست تا آنها نیز برخورد متناظر به واقعیت با مهاجرین افغان داشته باشند.

وزیر امور مهاجرین، مبارزه با فساد اداری را یکی از اولویت های حکومت وحدت ملی و وزارت امور مهاجرین خوانده گفت: (وزارت امور مهاجرین در این عرصه فعالیت های مؤثری را انجام داده است، به گونه ای که این وزارت در سال جاری از سوی هردو اطاق پارلمان، نهاد مشترک نظارت از مبارزه با فساد اداری «مک» و اداره تدارکات ملی افغانستان، مورد تأیید و تقدیر قرار گرفته و اداره پیشتاز در امر مبارزه با فساد اداری معرفی گردیده است.

گفتنی است که اجلاس اکسکام در سال جاری تحت ریاست خانم روزمری مکرنی سفیر کشور کانادا و معاونیت خانم ثریا دلیل سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در سویس برگزار گردیده است که بر سر وضعیت مهاجرین و سیاست جهانی در مورد آنان بحث می گردد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما