دویچه وله- در نتیجه انتخابات پارلمانی آلمان، احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی آرای بیشتری به دست آوردند و انگلا مرکل برای بار چهارم صدراعظم آلمان خواهد شد.حزب بدیل برای آلمان که سیاست ضد مهاجرت دارد نیز به پارلمان آلمان راه یافت.

آلمان نقش مهمی در افغانستان دارد. نخستین کنفرانس که منجر به تشکیل حکومت پس از طالبان شد در آلمان برگزار گردید. آلمان پس از امریکا و بریتانیا سومین کمک کننده بزرگ بین‌المللی به افغانستان است. از سوی دیگر ۲۵۰ هزار مهاجر افغان در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ به اروپا مهاجرت کردند و بیشتر آن‌ها در آلمان به سر می‌برند.

 بنابر همین دلایل، انتخابات آلمان برای افغان‌ها نیز مهم است. تحلیلگران به این باورند که برگشت دوباره انگلا مرکل، به نفع مهاجران افغان است. انتظار خادم آگاه مسایل سیاسی به دویچه وله گفت: «باورها بر این است که انگلا مرکل دوباره به قدرت برگشته و شانس ماندن مهاجران افغان در آلمان وجود دارد. در حال حاضر تعداد زیادی از مهاجران افغان در آلمان به سر می‌برند.»

سیاست مهاجرتی آلمان برای افغان‌ها به خصوص خانواده‌هایی که در آن کشور مهاجر دارند مهم است. آنگلا مرکل سیاستمداری است که به مهاجرین خوش آمدید گفت و در نتیجه سیاست‌های او صدها هزار مهاجر از افغانستان و کشورهای در حال جنگ به آلمان سرازیر شدند. خانم مرکل هنوزهم از سیاست‌هایش در قبال حمایت از مهاجرین دفاع می‌کند.

به باور آگاهان مسایل سیاسی در صورتی که احزاب ضد سیاست مهاجرتی به قدرت می‌رسیدند، افغان‌های مهاجر با سرنوشت تیره و تاری روبرو می‌شدند. شهروندان افغان نیز از حکومت جدید آلمان می‌خواهند که وضعیت افغانستان را درک کنند و از اخراج مهاجران جلوگیری نمایند؛ زیرا به گفته آن‌ها ناامنی در این کشور به حدی است که کسی نمی‌تواند زندگی آرام داشته باشد.

سید اسماعیل یک شهروند افغان گفت: «آلمان باید مهاجران ما را بپذیرند، اینجا وضعیت امنیتی خراب است. دولت نمی‌تواند امنیت بیاورد، آن‌هایی که رفته‌اند نباید برگردانده شود. این‌جا نه امنیت است و نه کار.»

شفیق الله باشنده شهر کابل می‌گوید وضعیت امنیتی در افغانستان با گذشت هر روز بدتر می‌شود و بزرگترین کمک آلمان به افغانستان پذیرش مهاجران است: «خواست ما این است که از مهاجرین حمایت کنند، آن‌ها باید قبول شوند بخاطری که جان خودرا به خطر انداخته‌اند و به این خاطر رفته‌اند تا در آن‌جا آرام باشند.»

حضور مخالفان مهاجرین در پارلمان آلمان

در نتیجه این انتخابات، حزب عوامگرای دست‌راستی «بدیل برای آلمان» برای نخستین‌بار به پارلمان آلمان فدرال راه می‌یابد و در جایگاه سوم قرار می‌گیرد. این حزب همواره به دلیل اظهارات اعضای رهبری‌اش در مورد خارجی‌ها، مهاجران و مسلمان‌ها، جنجال‌برانگیز شده است.

با وجودی که این حزب مخالفانی در داخل آلمان دارد و اخیرا تظاهراتی در دو شهر آلمان علیه سیاست‌های این حزب برگزار شد؛ اما حضور حزب بدیل برای آلمان که با حضور خارجی‌ها، مسلمانان و مهاجرین در آلمان مخالف هستند، می‌تواند به ضرر مهاجران تمام شود.

آگاهان می‌گویند کشتارها و ویرانگری‌هایی که گروه داعش در خاور میانه انجام داد و همچنین عملکردهای افراطی سایر گروه‌های تندرو اسلامی سبب شده است تا اروپاییان و به خصوص آلمانی‌ها که میزبان اصلی مهاجرین از کشورهای اسلامی هستند، نسبت به آینده نگران باشند.

اما شهروندان عادی افغانستان به این نظرند که این ترس و هراس از مهاجرین درست نیست؛ نیز زیرا مهاجران افغان به دلیل ترس از گروه‌های افراطی به آلمان و کشورهای دیگر پناه برده‌اند. شفیق الله یک شهروند افغان گفت: «در اسلام روا نیست که خون مسلمان یا کس دیگری را بریزند. داعش به نام اسلام است و اصلا این گروه مسلمان نیست.»

خواست ادامه کمک‌ها

هرچند حضور نظامی آلمان در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ محدود شد ولی کمک‌های مالی و سیاسی این کشور به افغانستان همچنان ادامه دارد. نهادهای انکشافی آلمان در شمال افغانستان فعال هستند و بیشتر پروژه‌های انکشافی در این ولایات توسط این نهادها به پیش برده می‌شود.

آقای خادم به این باور است که حضور دوباره انگلا مرکل در قدرت، سبب ادامه حمایت‌های آلمان از افغانستان خواهد شد: «مرکل در گذشته روابط خوبی با افغانستان داشت. با وجودی که امنیت وجود ندارد ولی انتظار این است که حکومت جدید روابط خوبی با افغانستان داشته باشد و به کمک‌هایش به این کشور ادامه دهد.»

در ماه رمضان امسال انفجار بزرگی در نزدیک سفارت آلمان در کابل رخ داد. این انفجار سبب شد تا قسمتی از ساختمان سفارت ویران شود. آگاهان مسایل سیاسی از آلمان می‌خواهند با وجود ناامنی‌ها و تهدیدها، روابطش با افغانستان را حفظ کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما