روز جمعه پس از آنکه یک قایق ماهیگیری که مهاجران را انتقال می داد در منطقه ساحلی بحیره سیاه ترکیه غرق شد، مطابق به گزارش های دست داشته چهار تن کشته شده و ۲۰ تن دیگر مفقود گردیدند.

خبرگزاری های انادولو و دوگان گزارش داده اند که ۳۸ پناهجو نجات داده شده اند، اما عملیات جستجو و برای نجات ۱۵ تا ۲۰ نفر دیگر ادامه دارد که تاهنوز مفقود الاثر می باشند. این حادثه در ناحیه کیفکن ولایت قوجا ایلی واقع در شرق استانبول اتفاق افتاده است.

 معلوم نیست که این قایق از کجا می آمده است و به کجا می رفته است.

ترکیه به مرکز مهاجرانی از مناطق دچار منازعه جهان به شمول سوریه، عراق و افغانستان  تبدیل شده است که می خواهند به اتحادیه اروپا بروند.

در سال ۲۰۱۵ حدود یک میلیون نفر این سفر خطرناک بحری را متقبل شدند تا از راه بحیره مدیترانه به اروپا بروند. بیشتر آن ها این مسافرت را از طریق جزایر ترکیه و یونان در بحیره اژه انجام می دادند.

هزاران انسان در اثر این عبور پر مخاطره از بحر جان های شان را از دست دادند. ترکیه در واکنش به فشار های بین المللی مرزهای بحری اش  را کنترول کرد و به مثابه بخشی از توافق سال ۲۰۱۶ با اتحادیه اروپا حلقه های قاچاقبران مهاجران را سرکوب نمود.

اکنون شمار آن مهاجرانی که از بحیره اژه به اروپا بیایند کاهش یافته است. اما در خلال یک ماه شمار آن ها به صدها نفر رسیده است و اکنون آن ها می کوشند تا از راه ترکیه بحیره سیاه را عبور کرده و به کشور رومانیه عضو اتحادیه اروپا بیایند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما