سرپرست معاونت مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش از رایگان بودن ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی در مدارس کشور خبر داد.

سرپرست معاونت امور بین الملل مدارس خارج از کشور ایران گفت: مشکل کوچکی در سیستم ثبت نام دانش آموزان اتباع افغانستانی ایجاد شده بود که رفع شده و اکنون در فرآیند ثبت نام این افراد خللی وجود ندارد.

به گزارش سایت افغانستان ما،  سیدعلی حسینی ؛ سرپرست معاونت امور بین الملل مدارس خارج از کشور ایران در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: تمامی اتباع افغانستانی بدون هیچگونه محدودیتی می توانند ثبت نام خود را در مدارس تکمیل کنند و این گروه از دانش آموزان به موقع در مدارس حاضر خواهند شد.

 وی با بیان اینکه هیچ گونه وجهی از دانش آموزان افغانستانی برای ثبت نام در مدارس نباید گرفته شود، ادامه داد: ممکن است در برخی ولایت ها، مدیران مدارس تقاضای وجه برای ثبت نام کنند که خانواده ها می توانند این موارد را گزارش دهند تا به این تخلفات رسیدگی شود.

سرپرست معاونت امور بین الملل مدارس خارج از کشور بیان داشت: طبق سیاست های آیت الله خامنه ای و داکتر روحانی و دستور وزیر آموزش و پرورش ( معارف) ، مدارس موظف به ثبت نام تمامی اتباع افغانستان به صورت رایگان هستند.

حسینی یادآور شد: اتباع افغانستان که به دلیل از اعتبار ساقط بودن و یا کامل نبودن مدارک هویتی سال قبل برای ثبت نام در مدارس، کارت ویژه حمایت تحصیلی دریافت کرده بودند امسال نیز برای ثبت نام باید این کارت را تجدید کنند.

وی افزود: اتباع افغانستانی در ایران، دو دسته اند که یک دسته از آنها مدارک هویتی گذرنامه و اقامت معتبر دارند و می توانند برای ثبت نام به مدارس ایران مراجعه کنند و این روند شامل دانش آموزانی که از سال قبل در مدارس حضور داشته اند و همچنین دانش آموزان تازه وارد هم می شود.

سرپرست معاونت امور بین الملل مدارس خارج از کشور ادامه داد: دسته دوم اتباع افغانی، کسانی هستند که مدارک هویتی آنها از اعتبار ساقط شده و یا کامل نیست که این افراد، سال گذشته با استفاده از کارت ویژه حمایت تحصیلی که توسط وزارت داخله ایران صادر می شد، می توانستند بدون هیچ مشکلی در مدارس ثبت نام کنند.

حسینی از مهاجرین افغانستانی خواست برای ثبت نام فرزندانشان در مدارس ایران، با مراجعه به دفاتر اتباع وزارت داخله ایران در ولایات، ولسوالی ها (فرمانداری) و مناطق این کارت حمایتی را تجدید کنند زیرا با کارت سال گذشته، امکان ثبت نام برای این افراد وجود ندارد.

به گفته حسینی، اکنون حدود ۴۰۰ هزار دانش آموز از اتباع خارجی و افغانستانی در ۲۵ هزار و ۴۹۰ مکتب ایران مشغول به تحصیل هستند.

دیدگاه‌ها   

#1 علی نظری 1396-07-05 10:16
ازمن پول خواست مبلغ ۳۰۰هزارتومان هنوز ۲۰۰هزار دیگه میخواهد من کجاه برم چی کارکنم
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما