واقعیت مسئله اخراج پناهجویان افغانستانی ها از زبان سفیر آلمان در کابل
این روزها در کنار انتحار، انفجار و ناامنی ، مسئله مهم دیگری نیز سرخط اخبار افغانستان شده است؛ غرق شدن، دستگیری و اخراج پناهجویان افغان از اروپا جنجال های زیادی در داخل و خارج از کشور به وجود آورده است.

از سویی رییس جمهور غنی از اخراج پناهجویان و بازگشت به افغانستان استقبال کرده و می گوید که حکومت برای کاهش فرار شهروندان از کشور برنامه هایی خواهد داشت. از طرفی، وزارت مهاجرین معتقد است که ظرفیت برای بازگشت مهاجرین به کشور وجود ندارد؛ همچنین همسر رییس جمهور به اروپا سفر کرده و از کشورها می خواهد که با پناهجویان افغان مدارا کنند.

اما واقعیت داستان پناهجویان افغان در کشورهای اروپایی به خصوص آلمان و ماجرای اخراج آنان چیست؟

مارکوس پوتسل، سفیر آلمان در کابل در گفتگو با یکی از شبکه های تلویزیونی کشور، در این باره مطالبی عنوان کرده است که متن کامل آن ذیلا آورده شده است:

 
*درباره وضعیت مهاجرین افغان به خصوص در آلمان چه معلوماتی دارید؟

پوتسل: افغان های زیادی به خصوص جوانان تحصیلکرده طی ماههای گذشته به دلیل ناامنی و مشکلات اقتصادی، کشورشان را ترک کرده اند زیرا آنان دورنمای روشنی برای زندگی در کشورشان نمی بینند.

*به چه دلیل معتقدید که بیشتر جوانان به دلیل مشکلات اقتصادی مهاجرت کرده اند؟

پوتسل: بیشتر آنان از شهرهایی مانند کابل، هرات و … می آیند که در آنها وضعیت امنیتی نسبت به نقاط دور دست بهتر است. به همین دلیل ما این گونه تحلیل می کنیم که آنها به دلیل مشکلات اقتصادی کشورشان را ترک می کنند.

*آیا آماری هم از پناهجویان افغان دارید؟

سفیر آلمان:  بله ما آمار دقیقی از آنها داریم؛ از ابتدای سال روان میلادی(2015) تا ماه اکتبر تعداد آنان به 83هزار نفر می رسد اما تنها نیمی از آنها به عنوان پناهنده شناخته خواهند شد و نیم دیگر سرنوشت و زندگی آنان در خطر است.

*پس شما نیم دیگر را اخراج خواهید کرد؟

سفیر آلمان: بله؛ دولت آلمان در نظر دارد تا اخراج پناهجویان افغان را سرعت بخشد و این روند از راه همکاری با حکومت افغانستان انجام خواهد شد.

*در این اواخر از خبرگزاری های آلمانی مانند اشپیگل نقل قول می شود که ممکن است سیاست آلمان در قبال پناهجویان تغییر کند؛ آیا این واقعیت دارد؟

پوتسل: ما افغانستان را به عنوان یک کشور امن در منطقه به حساب نمی آوریم، اما از ولایتی به ولایت دیگر تفاوت هایی وجود دارد. جنگ در برخی ولایات افغانستان مانند هلمند، پکتیا، قندوز و … در جریان است اما در بسیاری مناطق دیگر امنیت وجود دارد و زندگی عادی در جریان است.

*شما درباره همکاری حکومت افغانستان سخن گفتید؛ این در حالیست که وزارت مهاجرین به صراحت گفته است که ظرفیت پذیرش پناهجویان وجود ندارد.

پوتسل: من به تازگی با وزرای خارجه و مهاجرین افغانستان نشستی داشته ام و آقایان ربانی و بلخی گفته اند که افغانستان بر اساس قراردادهای بین المللی به خصوص قرارداد جنوا حاضر است تا از شهروندان خود حمایت کند.

*اما شما به افغانستان و مردم آن کمک کرده و می کنید؛ اخراج پناهجویان چالش جدی ای به وجود خواهد آورد.

سفیر آلمان: اگر آمارها را مقایسه کنید سال گذشته 1200 افغان از اروپا اخراج شدند اما همزمان با آن بیش از 90هزار افغان از پاکستان اخراج شدند. فکر نمی کنم که بازگرداندن پناهجویان به کشورشان باعث بی ثباتی حکومت افغانستان شود. اما این واقعیت نیز وجود دارد که بسیاری از افغان ها از اروپا به کشورشان بازگردانده نمی شوند و با پناهندگی شان موافقت می شود.

*به چه دلیل معتقدید که اخراج پناهجویان افغان مشکل ساز نخواهد شد؛ میدانید که حکومت افغانستان اکنون نیز با چالش های فراوانی مواجه است.

پوتسل: به این دلیل که ما همچنان با حکومت افغانستان همکاری و کمک خواهیم داشت. ما تلاش می کنیم تا در افغانستان شغل های بیشتری ایجاد شود، مراکز آموزش مسلکی بیشتری احداث گردد و … آلمان بیش از 40سال است که با افغانستان رابطه دارد و از آن حمایت کرده و خواهد کرد. حضور نظامی ما در افغانستان نیز که قرار بود در پایان سال جاری به پایان رسد، تمدید شده و وظیفه مشورت دهی خود را به حکومت افغانستان ادامه خواهیم داد.

*بسیاری از پناهجویان این سئوال را می پرسند که اگر ما اخراج شویم، نان و امنیت را در افغانستان چه کسی به ما خواهد داد؟

پوتسل: در قدم اول این وظیفه حکومت افغانستان است.

*اما حکومت گفته است که هیچ چیزی ندارد؟

پوتسل: اما حکومت افغانستان با 90هزار برگشته از پاکستان کنار آمد.

*آیا شما وضعیت بیجا شدگان داخلی را دیده اید؟

سفیر آلمان: بله دیده ایم. در اینجا بیش از یک میلیون آواره داخلی وجود دارد. ما از حکومت افغانستان حمایت خواهیم کرد و مطمئن هستیم که دولت می تواند شرایط بهتری را فراهم آورد. حکومت کار می کند و ما به عنوان اعضای جامعه جهانی از آن حمایت خواهیم کرد. آلمان سالانه 430 میلیون یورو به افغانستان می دهد و سومین حمایت کننده بزرگ این کشور به شمار می رود.

*به طور دقیق چه تعداد از پناهجویان از آلمان اخراج خواهند شد؟

پوتسل: من به طور واضح نمی توانم آمار بدهم اما تعداد زیادی اخراج نخواهند شد.

*شما اشاره داشتید که نیمی از 83 هزار نفر یعنی بیش از 40 هزار نفر اخراج خواهند شد. این به نظر شما رقم زیادی نیست؟

سفیر آلمان: میتوانم بگویم که تعداد زیادی اخراج نخواهند شد حداقل مانند پاکستان 90 هزار نفر را اخراج نخواهیم کرد. از طرفی ما هنوز درباره اخراج پناهجویان به اجماع نظر نرسیده ایم و در حال بحث و تبادل نظر در این باره در داخل حکومت آلمان هستیم.

*وقتی حکومت افغانستان می گوید که ما ظرفیت پذیرش اخراج شدگان را نداریم، پس چرا شما به بازگرداندن آنها اصرار دارید؟

پوتسل: اولا که من فکر نمی کنم که دولت افغانستان این ظرفیت را نداشته باشد؛ در ثانی ما باید ظرفیت سازی کنیم تا مشکلات افغانستان کاسته شود. در عین حال که حکومت افغانستان می گوید که ظرفیت نداریم اما از طرفی اعلام داشته که بر اساس قوانین بین المللی حاضر است شهروندان بازگردانده شده خود را بپذیرد و حمایت کند.

* شما وضعیت حقیقی را می بینید یا قوانین بین المللی را؟

پوتسل: هر دو را و تلاش می کنیم تا هر دوی اینها را هماهنگ کنیم.

*آیا شما تنها افغان ها را اخراج می کنید؟

سفیر آلمان: نخیر؛ با همه مهاجران با رویه برابر برخورد خواهد شد. بسیاری از آنها از مهاجران سوری هستند که به دلیل جنگ در کشورشان آمده اند و وضعیت سوریه با افغانستان بسیار متفاوت است؛ همچنین پناهجویان زیادی نیز از پاکستان و بالکان به آلمان آمده اند. ما پرونده هر کدام را به طور جداگانه بررسی می کنیم و کسانی که شرایط ماندن داشته باشند باقی و کسانی که این شرایط را نداشته باشند باید آلمان را ترک کنند.

*اما ذهنیت مطرح شده این است که شما فقط افغان ها را اخراج می کنید.

پوتسل: نخیر؛ این مسئله شامل همه پناهجویان خواهد شد و خاص افغان ها نیست.

منبع:شفقنا افغانستان

دیدگاه‌ها   

#1 علی فاتح 1394-09-04 13:43
باید افغانی وایرانی هایی که از ایران رفتند رابرگردونن چون واقعا در حق اونای که از جنگ فرار کردن ظلمه
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما