مراسم اختتامیه دومین دوره مسابقه دانش آموزی نور با معرفی برگزیدگان مسابقه و درخشش دانش آموزان افغان عصر روز جمعه 10 سنبله همزمان با عید سعید قربان در حوزه هنری ولایت تهران برگزار شد.

به گزارش سایت افغانستان ما، مسابقه دانش آموزی نور بعنوان یکی از رویدادهای جایزه مصطفی در حوزه دانش آموزی به شمار می رود و هدف از برگزاری آن ایجاد زمینه رشد استعدادهای درخشان و ترسیم افق های جدید در اذهان جامعه دانش آموزی و مشارکت مراکز آموزشی می باشد.

11 دانش آموز در قالب 5 گروه از کشور افغانستان در این مسابقات اشتراک کردند که در نهایت تیمی از ولایت هرات و به سرپرستی زهرا مهماندوست و مروه سروری از مدرسه توحید ولایت هرات در این مسابقه برگزیده شدند.

زهرا مهماندوست دانش آموز برگزیده از کشور افغانستان و ولایت هرات در گفتگو با افغانستان ما اظهار داشت : آزمایش ما شامل چند بخش است. در ابتدا مقداری روغن را روی آب می ریزیم. چون چگالی روغن از آب کمتر است لایه ای از روغن روی سطح آب ایجاد می شود . سپس چند قطره رنگ روی روغن می ریزیم.

وی افزود: قطرات رنگ به علت چگالی زیاد از روغن عبور کرده و به زیبایی و همانند باران مسیر روغن را طی می کند. وقتی رنگ به ناحیه آب برسد به تدریج در آن حل می شود.

زهرا می گوید: سپس برای اینکه در این مخلوط آشفتگی ایجاد کنیم یک قرص ویتامین ث (جوشان) در آن می اندازیم. بر اثر واکنش شیمیایی قرص، گاز کربن دی اکسید آزاد می شود. این گاز مسیر محلول را طی می کند و باعث می شود آب و روغن به شکل جالبی به حرکت در آیند.

زهرا مهماندوست که در مسابقه آزمایش شیمی اشتراک کرده بود هدف از شرکت در این مسابقات را جذابیت این مسابقه و پیشرفت علمی دانست.

زهرا مهماندوست گفت : وضعیت افغانستان خیلی خوب نیست و دختران افغانستان نمی توانند براحتی در اینگونه مسابقات در دیگر کشورها اشتراک کنند. امیدوار هستم وضعیت افغانستان تغییر کند و شاهد پیشرفت دختران افغانستان باشیم.

 مهدی صفاری نیا دبیر شورای سیاست گذاری جایزه مصطفی(ص) در مراسم اختتامیه مسابقه دانش آموزی نور؛ گرامیداشت پروفسور جکی یینگ گفت: رشد دانش آموزان درعلوم پایه تئوریک و دور از ذهن همچون ریاضیات، فیزیک و شیمی با کمک مسابقه نور فراهم می شود.

وی افزود: مطرح شدن، بن بست شکنی در حوزه علم، ارتقای مرزهای دانش و یاد شدن بعنوان دانشمند آینده جهان اسلام از آثار آرمان های  مسابقه نور است.

آقای زرافشان معاون وزیر آموزش و پرورش نیز در این مراسم گفت: جایزه مصطفی(ص) بعنوان یک فعالیت علمی بین المللی عرصه جدیدی را برای ورود دانش آموزان پژوهش سراها فراهم کرده است.

وی افزود: پروفسور جکی یینگ معتقد است :"شکست های علمی مقدمه پیروزی های شما  است ".
سخت کوشی، تلاش فراوان، تسلیم نشدن وغلبه بر شکست ها از دلایل موفقیت ابن هیثم دانشمند برتر جهان اسلام است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق متعلق است به رسانه افغانستان ما
دیزاین شده در سما