مشرانو جرگه افغانستان می‎گوید که پروسه استخدام مشاوران در ریاست جمهوری و ریاست اجرائیه شفاف نیست و هرچه زودتر باید لیست مشاورین به این جرگه فرستاده شود.

اعضای این جرگه روز سه شنبه در جلسه عمومی گفتند که مشاوران باید بر اساس ضرورت استخدام شوند.

تلفات تیراندازی بر یک کنسرت موسیقی در شهر لاس وگاس ایالات متحده امریکا به ۵۹ کشته و ۵۳۰ زخمی افزایش یافته است. اما تا حالا مقام‌ها نتوانسته اند انگیزه این تیراندازی مرگبار را دریابند.

یک تیرانداز منفرد ناوقت روز یک‌شنبه به وقت محلی از طبقه سی و دوم یک هوتل در لاس وگاس بر یک کنسرت موسیقی گلوله باری کرد. در نتیجه این تیراندازی، ۵۹ تن کشته و ۵۳۰ نفر دیگر زخمی شدند.

کمیته شاهی اکادمی علوم سویدن روز سه شنبه اعلام کرد که پژوهشگران امواج گرانشی برنده امسال جایزه نوبل فیزیک شده اند. این کمیته روز گذشته برندگان جایزه نوبل طب را اعلام کرده بود.

جایزه نوبل فیزیک به صورت مشترک به سه دانشمند امریکایی، راینر وایس، باری بریش و کیپ ترون تعلق می‌گیرد که برای نخستین بار امواج گرانشی جهانی را به صورت مستقیم نظارت کردند.

محمدحنیف اتمر مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور، با شماری از سفیران و مسوولان نهادهای کمک‌کننده به افغانستان، نشست مشورتی برگزار کرده و درباره وضعیت جاری کشور و منطقه و هم‌چنین چگونه‌گی آماده‌گی‌ها برای نشست مقام‌های بلند‌پایه درباره افغانستان باهم بحث و مشوره کرده است.
دفتر شورای امنیت ملی می‌گوید که در این نشست در‌باره ترتیب و برگزاری نشست مقامات بلند‌پایه کشورهای مختلف جهان که قرار است در آینده‌ی نزدیک در کابل برگزار گردد، مشوره شده است.

یک مقام دولت شاهی قطر گفته است همانطوری که دفتر سیاسی طالبان در دوحه با موافقت حکومت های افغانستان و ایالات متحده امریکا گشوده شد، بر اساس تقاضای کابل و واشنگتن مسدود هم خواهد شد.

شیخ سیف بن احمد آل ثانی، رئیس دفتر ارتباطات دولت قطر، به روزنامه وال ستریت ژورنال گفته است که "قطر قویترین متحد امریکا در منطقه باقی خواهد ماند و برای شکست تروریزم و حل بحران های جهان کار خواهد کرد".

هفت سرباز معلول اردوی ملی افغانستان پس از پایان بازی‌های موسوم به شکست ناپذیر در کانادا به کشور برگشتند.

طارق شاه بهرامی سرپرست وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، همان‌گونه که منسوبین اردوی ملی از ارزش‌های ملی، حکومت و حاکمیت قانون در برابر دشمنان دفاع می‌کنند، سربازان معلول اردو نیز توانایی دست آوردها در بخش‌های فرهنگی، اقتصادی و ورزشی دارند.

حکومت افغانستان می‌گوید هنوز قادر نشده است تا شفاخانه‌های معیاری را حتا در پایتخت این کشور فعال کند. نبود شفاخانه‌های مجهز سبب می‌شود تا سالانه هزاران افغان برای تداوی به کشورهای همسایه سفر کنند.

مقامات حکومتی می‌پذیرند که نبود شفاخانه‌های مجهز و معیاری یکی از مشکلات اساسی در شهرهای بزرگ افغانستان است. شفاخانه‌های دولتی خدمات بی‌کیفیت عرضه می‌کنند در حالی که مراکز صحی خصوصی بیشتر تجارت می‌کنند تا طبابت. نبود شفاخانه‌های معیاری، داکتران متخصص و دواهای بی‌کیفیت چالش‌های اصلی سکتور صحت در افغانستان است.

گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی، با نشر گزارش تلفات افراد ملکی می‌گوید آمار تلفات افراد ملکی در افغانستان در ماه سپتمبر نسبت به ماه‌های گذشتۀ آن دوبرابر کاهش یافته است.

بربنیاد گزارش گروه دادخواهی حفاظت از افرادملکی در ماه سپتمبر نزدیک به ۲۴۱ افغان کشته و زخمی شده اند.

جیمز متیس وزیر دفاع و جوزف دنفورد لوی درستیز عمومی قوای مسلح ایالات متحده روز سه شنبه به قانونگذاران امریکایی گفتند که استراتیژی جدید حکومت امریکا در قبال افغانستان و جنوب آسیا متضمن پیروزی ماموریت نظامی ایالات متحده در منطقه بوده می‌تواند.

پیش از این فرماندهان امریکایی گفته بودند که ماموریت نظامی امریکا در افغانستان با بن بست روبرو است و خواستار اعزام نیروی اضافی به آن کشور شده بودند.

وزیر دولت بریتانیا در امور امنیت آسیا و پاسیفیک، تلاش‌های حکومت افغانستان را در امور اصلاحات ستایش کرد.

بر اساس خبرنامه های حکومت بریتانیا و ارگ ریاست جمهوری افغانستان، مارک فیلد در سفر دو روزه اش به کابل با رئیس جمهور اشرف غنی و شمار دیگر از مقام‌های افغان دیدار کرده است.